آیت‌الله علوی‌گرگانی:

دریافت دیرکرد ظلم فاحش به مردم است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي علوي گرگاني,اسلام,بانكداري

آیت‌الله علوی‌گرگانی گفت: دریافت سود از مشتری بنام دیرکرد از سوی بانک‌ها، ظلم فاحش و فلج کننده معیشت مردم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار مسئول شعب بانک سپه استان قم با اظهار تاسف از دریافت دیرکرد بانک‌ها اظهار کرد: در کجای اسلام تاخیر دریافت سود از مردم وارد شده است که بانک‌ها با عناوین شرعی دریافت می‌کنند.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم تاکید کرد: دریافت سودهای کلان از مردم به خاطر تعطیلی‌ها که اعلام می‌شود، با هیچ منطقی سازگار نیست.

وی با بیان این‌که «مسائل مالی یکی از مهمترین دغدغه‌های مردم است» تاکید کرد: بانکداری به این نیست که تنها آرم الله را بر سر درب بانک‌ها بزنند، بلکه باید معتقد به آنچه که خدا و پیامبرش(ص) بیان کرده‌اند باشند و بانکداری در نظام جمهوری اسلامی باید طبق دستورات اسلام باشد.

علوی‌گرگانی با اشاره به سخنان امام راحل در دخالت غربی‌ها در اقتصاد بیان کرد: غربی‌ها شاید خیلی غلط‌ها در رابطه با دریافت دیرکرد و سود تاخیر از مردم داشته باشند، آیا ما هم باید رویه غربی‌ها را برویم؛ این اصلا با قوانین شرعی کشور سازگار نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید با بیان این‌که «همه مراجع دریافت دیرکرد بانک‌ها را حرام می‌دانند» تاکید کرد: در هیچ کجای اسلام گفته نشده که سود در سود بگیرید، زیرا حرام محض است.

علوی‌گرگانی خطاب به مسئولان تاکید کرد: حضور در دفاتر مراجع باید برای الگوگیری و بکارگیری دستورات دینی در امور اجرایی باشد.

وی افزود: انتظار مراجع و علما از دست اندرکاران اجرایی تبعیت از مواعظ اخلاقی و اوامر دینی و شرعی است.

این استاد حوزه بیان کرد: ارتباط با مرجعیت، برای اصلاح امور اجرایی کارها بسیار مفید و سودبخش است که امیدوارم مسئولان در این دیدارها با آنچه مراجع معظم تقلید بیان می‌کنند جامه عمل بپوشند.

انتهای پیام

کد N491504