رئیس جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت از اقلیت‌ها در برابر داعش را خواستار شد

داعش

رئیس جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن ابراز این مساله که شبه نظامیان داعش قصد دارند "خانه‌ای از خون" ایجاد کنند از کشورهای سراسر جهان خواست تا از زنان و اقلیت‌ها در برابر داعش حفاظت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، زید رعد الحسین ، رئیس جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل در سخنرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل به شدت از داعش که بخش وسیعی از عراق و سوریه را تصرف و برای خود " خلافت" اعلام کرده، انتقاد کرد.

وی در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: شبه نظامیان تکفیری داعش که اخیرا جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی و صدها قربانی بی گناه دیگر را در عراق و سوریه به قتل رسانده‌اند،‌ فکر می‌کنند که شجاعانه عمل کرده و اسیران را به صورت وحشیانه می‌کشند.

زید رعد الحسین افزود: قتل عام، سربریدن، تجاوز و شکنجه که به شبه نظامیان داعش نسبت داده شده نشان می دهد که یک کشور تکفیری چگونه خواهد بود و آیا این جنبش واقعاً‌ باید در آینده حکومت کند؟

این دیپلمات که نخستین فرد مسلمان و عربی است که به عنوان کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل خدمت می‌کند، هشدار داد، چنین کشوری یک خانه خون خواهد بود که در آنجا به هیچ غیرتکفیری پناه داده نمی شود.

وی از جهان خواست تا توقف این درگیری‌های مشترک رو به افزایش در عراق و سوریه را در یک اولویت فوری و ضروری قرار دهند.

زید رعد الحسین تأکید کرد:‌ داعش کاملاً‌ نسبت به حقوق بشر بی‌اعتنا و بی‌توجه است. میزان استفاده این گروه از خشونت‌های وحشیانه علیه گروه‌های قومی و مذهبی اخیرا بی‌سابقه بوده است.

این دیپلمات هشدار داد، حملات داعش در نتیجه باورهای مذهبی یا زمینه های قومی صورت می گیرد که جنایتی علیه بشریت محسوب می شود و مسئولان آن ها باید محاکمه شوند.

وی گفت: تلاش های حمایتی برای حفاظت از گروه های قومی و قبیله ای، کودکانی که در خطر به خدمت گرفته شدن اجباری و خشونت های جنسی هستند و زنان لازم است.

زید رعد الحسین همچنین از دولت جدید و نخست‌وزیر عراق خواست تا برای تضمین محکومیت این مجرمان، ارجاع به دادگاه کیفری بین‌المللی را مد نظر قرار دهند.

انتهای پیام

کد N491500