تازه‌ترین گمانه زنی‌ها درباره معرفی دولت جدید عراق

عراق

با نزدیک شدن به آخرین روز از مهلت قانونی حیدرالعبادی برای معرفی کابینه جدید عراق به پارلمان، مذاکرات سیاسی میان گروه‌های مختلف عراقی تشدید شده و هر یک در تلاشند کرسی‌های بیشتری از کابینه را از آن خود کنند.

با نزدیک شدن به آخرین روز از مهلت قانونی حیدرالعبادی برای معرفی کابینه جدید عراق به پارلمان، مذاکرات سیاسی میان گروه‌های مختلف عراقی تشدید شده و هر یک در تلاشند کرسی‌های بیشتری از کابینه را از آن خود کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در حالی که برخی رسانه‌های داخلی عراق اعلام کرده‌اند که حیدرالعبادی، نخست وزیر مکلف این کشور شامگاه امروز لیست نهایی کابینه خود را تقدیم پارلمان خواهد کرد، منابعی در پارلمان عراق اعلام کردند که نشست رای صلاحیت به کابینه العبادی که قرار بود امروز برگزار شود به فردا (سه شنبه) موکول شده است.

حیدرالعبادی عصر روز یکشنبه در نامه‌ای به فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق اعلام کرد که کار انتخاب وزرا و تدوین لیست نهایی کابینه به اتمام رسیده و فهرستی از اسامی وزرای پیشنهادی را به رئیس جمهوری عراق معرفی کرد.

منابعی در دفتر ریاست جمهوری عراق نیز با تایید دریافت لیست نهایی کابینه العبادی اعلام کردند که دفتر ریاست جمهوری هنوز رزومه کاری وزرای پیشنهادی را دریافت نکرده و قرار است امروز (دوشنبه) کابینه در پارلمان عراق به رای گذاشته شود.

بنا به گفته منبع مذکور در لیست پیشنهادی حیدرالعبادی، وزارت خارجه به حسین شهرستانی، از رهبران ائتلاف ملی واگذار شده و در مقابل کردها روژنوری شاویس را نامزد وزارت دارایی کرده‌اند.

براین اساس وزارتخانه‌های برنامه‌ریزی، محیط زیست، کشاورزی، صنعت و فرهنگ و آموزش عالی نیز که وزارتخانه‌های غیر راهبردی محسوب می‌شوند به ائتلاف نیروهای ملی که در بردارنده گروه‌های سنی عراق است، داده شده است. وزارتخانه‌های آب و گردشگری نیز به کردها واگذار شده است.

هنوز تکلیف وزارتخانه‌های راهبردی دفاع، نفت و کشور که همواره در عراق مورد بحث و جدل بوده مشخص نیست. کردها پیشتر پیشنهاد داده بودند که حاضرند در مقابل واگذاری وزارت خارجه به ائتلاف شیعیان یا گروه‌های سنی، کرسی وزارت نفت را در اختیار بگیرند.

این اخبار در حالی منتشر شده که هوشیار زیباری، ‌وزیر امور خارجه پیشین عراق اعلام کرده که کردها هنوز موضع نهایی خود در قبال کابینه پیشنهادی العبادی را اعلام نکرده‌اند و امروز در نشستی در شهر سلیمانیه این موضوع را بررسی کرده و نظر نهایی خود را اعلام می‌کنند.

انتهای پیام

کد N491421