ناکامی ناتو و غرب در حل بحران‌های اوکراین و عراق

رهبران ناتو به رغم دستیابی به توافق نسبی در ولز نتوانستند درگیری میان اوکراین و جدایی طلبان روس‌گرا را حل کنند و غرب همچنان با ارائه راهبردی برای شکست داعش در عراق و سوریه فاصله دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رهبران ناتو پس از پایان نشست چهارم و پنجم سپتامبر در ولز طرحی را برای حمایت از کشورهای عضو در شرق اروپا در دست داشتند و معتهد شدند تا روند رو به سقوط بودجه دفاعی را معکوس کنند و ائتلاف اولیه‌ای را برای مبارزه با شبه نظامیان افراطی در عراق تشکیل دادند.

ائتلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که در جریان جنگ سرد تشکیل شده است، از اقدامات پرهزینه خود طی یک دهه گذشته در افغانستان دفاع کرد. این در حالی است که پایان مشخصی برای عملیات‌ ناتو در این کشور تعیین نشده است.

از سوی دیگر، سوالات بسیاری درباره طرح متحدان ناتو برای ایجاد نیروی "سرنیزه" که قابلیت استقرار سریع دارند باقی مانده است و همین طور ابهاماتی درباره افزایش بودجه کشورهای عضو به میزان دو درصد طی یک دهه وجود دارد چرا که هر دوی این مسائل از موضوعات حساس سیاسی است.

یکی از مقام‌های دفاعی غربی با پایان نشست 28 کشور عضو ناتو گفت: در حقیقت ما یک مشکلی را حل کردیم که وجود ندارد چون که نمی‌توانیم مشکلاتی را که وجود دارند، حل کنیم. ناتو "برنامه آمادگی عمل" را تصویب کرد که طبق آن از کشورهای شرق اروپا که طی 15 سال گذشته به ناتو پیوسته‌اند، حمایت می‌شود و این کار از طریق تجهیز زیرساخت‌های نظامی، استقرار تجهیزات و تسلیحات، افزایش گشت‌های هوایی و برگزاری مانورهای معمول انجام می‌شود.

انتهای پیام

کد N490683