جزئیات مذاکرات اردوغان و اوباما در نشست ناتو

روسای جمهور آمریکا و ترکیه در جریان مذاکرات ناتو در ولز بر روی نقشه راه مشترکی برای رفع نگرانی‌ها درباره "دولت موازی" در ترکیه و نیز تهدید شبه‌نظامیان داعش بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان بازگشت از ولز در جمع خبرنگاران درباره جزئیات دیدار خود با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مطالبی را بیان کرد.

وی توضیح داد که در جریان دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مساله جاسوسی برلین از دولت آنکارا را مطرح کرده است.

اردوغان گفت: در مذاکرات دو جانبه با باراک اوباما درباره دولت موازی در ترکیه گفت‌وگو کردیم و من به وی درباره این حقیقت که لازم است تا همکاری‌های اطلاعاتی بیشتری میان دو کشور انجام شود تاکید کردم و گفتم که دولت موازی تهدیدی برای امنیت ملی ترکیه است. ما باید از طریق سازمان‌های اطلاعاتی و وزرای خارجه دو کشور این روند را دنبال نکنیم.

اردوغان در پاسخ به سوالی مبنی بر پاسخ اوباما به درخواست ترکیه برای استرداد فتح الله گولن گفت: امیدوارم که تحولات ایجاد شده در ترکیه و آمریکا به نتایج متفاوتی ختم شود. موضع آن‌ها هم اکنون این است که ما هرچه اسناد و اطلاعات داریم به آن‌ها ارائه دهیم. دوستان ما کارهای لازم را انجام خواهند داد و سپس روند انتقال اسناد انجام می‌شود.

به گفته اردوغان، در دیدار دو جانبه با اوباما درباره اوکراین، سوریه، عراق، لیبی، مصر و فلسطین و داعش بحث شد.

اردوغان گفت: آمریکا می‌خواهد ائتلافی با حضور 11 کشور برای مقابله با داعش ایجاد کند و در همان جا رایزنی‌هایی انجام شد و نظر فرانسه و انگلیس مثبت بود و آلمان هم مخالفتی نکرد. ما هم در این میان وظایفی بر دوش داریم. درباره عراق هم صحبت‌های زیادی مطرح شد و ضرب الاجلی برای تشکیل دولت تا 11 سپتامبر وجود دارد. مساله‌ی دیگری که بر روی آن تاکید شد سوریه بود و اوباما از تلاش‌های ترکیه برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به ارتش آزاد تشکر کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که برخی از کسانی که می‌خواستند از طریق ترکیه به عراق و سوریه بروند تا به گروه‌های تروریستی بپیوندند، اخراج شده‌اند.

انتهای پیام

کد N490647