تاکید مصر بر حل سیاسی بحران سوریه/قاهره خواهان حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق است

آفریقا و خاورمیانه

وزیر خارجه مصر ضمن هشدار درباره خطرات داعش در منطقه، با تاکید بر لزوم اتخاذ راهکار سیاسی در سوریه اعلام کرد قاهره خواهان حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، "سامح شکری" وزیر خارجه مصر در نشست وزیران خارجه کشورهای عربی عضو اتحادیه عرب، با اشاره به بحران سوریه اعلام کرد: مصر دائما تاکید کرده است که هیچ راهکار نظامی برای حل بحران سوریه وجود ندارد و باید یک راهکار مسالمت آمیز برای پایان دادن به رنج مردم سوریه اتخاذ شود.

وی افزود: اتخاذ راهکار مسالمت آمیز تنها از طریق برقراری مذاکرات در چارچوبهای مشخص با هدف پایان دادن به بحران سوریه و همزیستی مسالمت آمیز دولت و مردم در کنار هم امکان پذیر است.

شکری تاکید کرد: مصر همه اشکال تروریسم از جمله داعش را که از دین به عنوان پوششی برای اقدامات وحشیانه و جنایات خود استفاده می کند، محکوم می کند.

وزیر خارجه مصر در ادامه درباره تشدید اختلافات طایفه ای و مذهبی که امنیت کشورهای عربی را تهدید می کند هشدار داد و اعلام کرد که خطر این نوع درگیریها از خطرات خارجی به مراتب بیشتر است.

وی گفت: درگیریها و کشتاری که هم اکنون در برخی کشورهای عربی در جریان است ارتباط گسترده ای با پدیده تروریسم دارد که همچون ویروس در میان کشورها منتشر شده است.

شکری درباره عراق اظهار داشت: مصر خواهان تحقق ثبات و امنیت در عراق، این کشور دوست و برادر و همچنین حفظ تمامیت ارضی و عدم تجزیه این کشور است.

وی در پایان اعلام کرد: مسئله فلسطین، اولویت اصلی مصر و کشورهای عربی دوست و همراه است و ما برای دستیابی مردم فلسطین به حقوق تامه خود تلاش خواهیم کرد و تحقق ثبات و امنیت در میان کشورهای عربی مرهون تحقق این امر است.