تعمیق روابط چین و استرالیا

وزیر خارجه استرالیا با اعلام اینکه دو کشور چین و استرالیا در مسیر امضای یک توافقنامه تجارت آزاد و تقویت روابط خود هستند، به همتای چینی خود که به استرالیا سفر کرده خوش آمد گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، استرالیا میزبان وانگ یی، وزیر خارجه چین در گفت‌وگوهای استراتژیک و خارجی چین-استرالیاست که پیش از سفر ماه نوامبر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به "بریزبن" به منظور شرکت در اجلاس سران جی 20 صورت می‌گیرد.

در همین حال جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا در کنفرانس خبری با وانگ یی اظهار کرد: روابط استرالیا و چین مستحکم و کامل و در حال پیشرفت است.

وی در ادامه گفت: چین بزرگترین همکار تجارت دو سویه با استرالیا است. ما در مسیر امضای یک توافقنامه تجارت آزاد تا پایان سال جاری میلادی هستیم که این روابط را تقویت خواهد کرد.

همچنین طی یک سال گذشته، استرالیا قراردادهای تجارت آزاد با ژاپن و کره جنوبی به امضا رسانده است.

گفت‌وگوهای دو جانبه با ژاپن در پی پافشاری دولت استرالیا برای بهبود روابط با این کشور که رقیب منطقه‌ای چین محسوب می‌شود صورت گرفت و در پی آن شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در ماه ژوئیه یک سفر تاریخی به کانبرا و پرت انجام داد.

وانگ یی در این باره اظهار کرد: شاید چین اکنون نزدیک‌ترین دوست استرالیا محسوب نشود، اما مطمئنا ما می‌توانیم وفادارترین دوست استرالیا شویم.

وی افزود: استرالیا یک قدرت همکاری کلیدی برای چین در آسیا محسوب می‌شود.

وزیر خارجه چین در ادامه عنوان کرد: چین از درک بهتر آسیا توسط استرالیا و پیوستن آن به آسیا استقبال و حمایت می‌کند و به طور قطع ما تمایل داریم که استرالیا نقش فعالی به عنوان پل و روابط بین شرق وغرب ایفا کند.

بی‌شاپ همچنین گفت، گفت‌وگوهای دو جانبه بین دو کشور در زمان "چالش بزرگ جهان" صورت می‌گیرد و یک فرصتی است برای گفت‌وگو درباره اینکه آیا شهروندان دو کشور جهت مبارزه با گروه‌های شبه نظامی مانند داعش به سوریه و عراق بروند یا خیر.

وی اظهار کرد: درگیری‌ها در عراق و سوریه برهر دو کشور ما تاثیر می‌گذارد.

انتهای پیام

کد N490581

خواندنی از سراسر وب