اوباما: دولت وحدت ملی افغانستان باید هرچه سریعتر تشکیل شود

کاخ سفید اعلام کرد، رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده است که طرفین باید هرچه سریعتر بر روی دولت وحدت ملی توافق کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، در بیانیه کاخ سفید آمده است: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با عبدالله عبدالله و اشرف غنی، گفت‌وگوی تلفنی داشت و به آن‌ها تاکید کرد که تشکیل دولت وحدت ملی در راستای جلب حمایت‌های بین‌المللی برای افغانستان است و باعث حفظ ثبات در این کشور می‌شود.

رئیس جمهوری‌ آمریکا همچنین بار دیگر تعهد آمریکا را به حمایت از افغانستان، مردم این کشور، رئیس جمهور آن و رئیس اجرایی آن تایید کرد و گفت که توافق وحدت ملی باید هرچه سریعتر رسمی شده و بدین ترتیب تلاش‌ها برای تشکیل یک دولت جدید شکل بگیرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در پنجم آوریل برگزار شد و هیچ یک از هشت نامزد نتوانستند بیش از 50 درصد از آراء را کسب کنند، در نتیجه دو نامزد اول که عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه سابق و اشرف غنی احمدزی، وزیر دارای افغانستان بود به دور دوم راه یافتند که در چهاردهم ژوئن برگزار شد.

پس از آن نتایج اولیه نشان داد که احمدزی پیشتاز است با این حال عبدالله عبدالله از پذیرش این نتیجه سرباز زد و کمیسیون‌های انتخاباتی را به تقلب متهم کرد و خواستار بازشماری آراء شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از میانجی‌گری، طرفین را به بازشماری آراء و تشکیل دولت وحدت ملی راضی کرد.

انتهای پیام

کد N490250

خواندنی از سراسر وب