معترضان به مرگ 10 کارگر در استانبول با پلیس درگیر شدند

ایمنی کار تظاهرات,ساختمان سازی,ترکیه اجتماعی

آنکارا – ایرنا – معترضان به مرگ 10 کارگر ساختمانی در استانبول روز یکشنبه با پلیس ضد شورش درگیر شدند. این کارگران شب گذشته براثر سقوط آسانسور در یک کارگاه ساختمان سازی جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایرنا، عصر یکشنبه صدها تن از اعضای نهادهای مدنی و اتحادیه های کارگری ترکیه در اعتراض به مرگ کارگران در محل ساخت آپارتمان های بسیار لوکس در محل استادیوم ورزشی سابق 'علی سامی ین' به سوی میدان مجیدیه استانبول تظاهرات کردند.

برخی از تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ و بطری های آب به سوی پلیس، در صدد ورود به محوطه کارگاه ساختمانی شدند که پلیس اقدام به مقابله با آن ها کرد.

پلیس استانبول که از دیشب با انتقال چندین دستگاه خودروهای ویژه مقابله با تظاهرات در حومه این کارگاه موضع گرفته بود، با پرتاب گاز اشک آور و خودروهای آب پاش، معترضان را متفرق کردند. در این حادثه چند تن نیز زخمی شدند.

این تظاهرات در رسانه های خبری ترکیه بازتاب گسترده ای داشته و تظاهرکنندگان نیز این موضوع را در رسانه های مجازی و اجتماعی منعکس کردند.

تظاهرکنندگان شعار می دادند که این سانحه نیست،بلکه جنایت است و دولت سیاست حمایت از سرمایه داران و شرکت های نزدیک به خود را دنبال می کند.

نمایندگان اتحادیه های کارگری نیز امروز با برگزاری تظاهراتی در نزدیکی محل حادثه، بی تدبیری وعدم توجه به ایمنی در محل کار و استفاده از کارگران شرکت های فرعی در کارگاه های بزرگ ساختمان سازی را به باد انتقاد گرفته و خواستار اتخاذ تدابیر لازم از سوی دولت و وزارت کار در این زمینه شدند.

اتحادیه های کارگری مدعی هستند، شرکت ها و کارفرمایان در ترکیه با فرار از استاندار کردن شرایط ایمنی کار ، هزینه های تولید خود را نسبت به کشورهایی که با استانداردهای بین المللی و سازمان جهانی کار دنبال می کنند، بسیار پائین آورده و از این طریق سود کلانی به جیب می زنند.

سخنگویان اتحادیه های کارگری مدعی شدند، در این کارگاه هزارو 500 کارگر ساختمانی فاقد از امکانات ایمنی مشغول کار هستند از این رو بروز چنین سوانحی اجتناب ناپذیر است.

'احمد داوداوغلو' نخست وزیر ترکیه نیز در پاسخ به سووال خبرنگاران در این خصوص گفت: دولت تحقیقات گسترده ای را در این باره انجام خواهد داد.

وی قول داد که دولتش تلاش خواهد کرد، ایمنی کار در ترکیه را به سطح کشورهای پیشرفته رسانده و مطابق با استانداردهای 'ایلو' (سازمان جهانی کار) بهبود بخشد.

'آونی موتلو' استاندار استانبول در این ارتباط به خبرنگاران گفت: آسانسور از طبقه 32 ساختمان دچار نقص فنی شد و سقوط کرد.

به دنبال بروز این سانحه، شرکت ساختمان سازی 'تورونلار' اعلام کرد که کلیه فعالیت خود را در زمین ورزشگاه متوقف کرده است.

بر اساس آخرین داده های موسسه آمار دولتی ترکیه، 2.3 درصد از کارگران در حین کار در این کشور دچار سانحه می شوند که این نسبت در مردان 2.8 درصد و در بانوان 1.3 درصد است .

بر اساس این آمار در سال گذشته در سوانح کاری در این کشور، هزارو 235 تن جان خود را از دست دادند که 103 تن از آنها را بانوان، هزارو 132 تن را مردان، 59 کودک و 22 تن را کارگران مهاجر تشکیل می دهند.

بیشترین تلفات در زمینه ایمنی کار در ترکیه، در بخش ساختمان سازی رخ می دهد که به عنوان محرک رشد اقتصادی این کشور محسوب می شود.

بزرگترین فاجعه ای که امسال در محیط کار در ترکیه رخ داد کشته شدن بیش از 300 کارگر در معدن زغال سنگ سوما در جنوبغرب ترکیه بود که تحقیقات در خصوص علل بروز این فاجعه همچنان ادامه دارد.

خاورم/2011**1547
کد N489983