اقلیم کردستان عراق از حیث انسجام قومی در خاورمیانه بی‌نظیر است

مدیر گروه روندهای فکری در مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه با اشاره به توانمندی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اقلیم کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان عراق از حیث انسجام قومی و انطباق قومیتی با ملیت از بی‌نظیرترین سرزمین‌های خاورمیانه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ قدیر نصری در نشست بررسی تحولات عراق و پیامدهای آن بر ایران و منطقه که از سوی انجمن علوم سیاسی ایران با مشارکت مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد، درخصوص اقلیم کردستان به عنوان یکی از بازیگران منطقه‌ای گفت:‌ فرضیه من بر این است که در میان مدت و در بازه زمانی 10 ساله کردستان عراق یک دولت فدرال خواهد بود اما ساختار یک کشور را خواهد داشت.

وی با اشاره به توانمندی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اقلیم کردستان گفت: این سرزمین از توانمندی‌های قابل توجهی برخوردار است و از حیث انسجام قومی و انطباق قومیتی با ملیت از بی‌نظیرترین سرزمین‌های خاورمیانه به شمار می‌رود. این اقلیم توانسته ائتلاف سیاسی نظامی با قدرت‌های سیاسی جهان به ویژه آمریکا را بطور کیفی داشته باشد.

وی افزود: همچنین رهبری خردمند و مصمم که در حوزه نرم‌افزاری نقش‌آفرین است علاوه بر آن تحصیل و تجربه سیاسی مدنی از ویژگی‌های نرم‌افزاری اقلیم کردستان به شمار می‌رود و نفت و منابع اقتصادی، روحیه چانه‌زنی و داشتن تاسیسات حیاتی نیز از منابع سخت‌افزاری آن هستند.

وی با اشاره به درس‌هایی که می‌توان از منطقه اقلیم کردستان از سال 2003 یعنی سقوط صدام تا 2014 و ظهور داعش گرفت گفت: تداوم دغدغه بقا در خاورمیانه، امنیت در منطقه، پدیداری نقطه عطف تاریخی در سرنوشت ملل منطقه،‌ منازعه پرور ماندن منطقه خاورمیانه به ویژه عراق، سیطره تاریخ بر جغرافیا و هویت به عنوان موتور محرکه منازعه آفرین در منطقه است.

انتهای پیام

کد N489909