قطر بازداشت فعالان حقوق بشری انگلیسی را تایید کرد

مقامات قطری تایید کردند دو انگلیسی را که اخیرا در این کشور در حین انجام تحقیقات درباره وضعیت کارگران مهاجر مفقود شده بودند، به اتهام فعالیت غیرقانونی دستگیر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک سازمان حقوق بشری نه چندان شناخته شده در نروژ به نام "شبکه جهانی حقوق بشر و توسعه" اعلام کرد که یک محقق 52 ساله این سازمان به نام کریشنا یوپاد هیایا به همراه با یک عکاس به نام گیمیره گوندف در تاریخ 31 اوت هنگامی که قصد داشتند خاک کشور قطر را ترک کنند ناپدید شدند.

این سازمان گفت که احتمالا سرویس‌های امنیتی قطر عامل ناپدید شدن آن‌ها بوده و خواهان آزادی این دو نفر شد. چند روز پیش عفو بین الملل از مقامات قطری خواست تا محل نگهداری این دو نفر را فاش کرده و امنیت آن‌ها را تضمین کنند.

وزارت امور خارجه قطر در نخستین اظهارنظر خود درباره این پرونده اعلام کرد که این دو نفر دستگیر شده و به سبب نقض قانون قطر تحت بازجویی قرار دارند.

وزارت امور خارجه قطر در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی این کشور منتشر کرد آورده است: تمامی اقداماتی که در قبال این افراد اتخاذ شده در راستای اصول حقوق بشری مشخص شده در قوانین قطر بوده و مقامات سفارت انگلیس به منظور بررسی وضعیت آن‌ها چند بار به آن‌ها سر زده‌اند.

یک مقام سفارت انگلیس در دوحه امروز (شنبه) تایید کرد که این سفارتخانه به ارائه کمک‌های کنسولی برای این افراد پرداخته اما نمی‌تواند در این زمینه جزئیات بیشتری فاش کند.

مقر گروه حقوق بشری شبکه جهانی حقوق بشر و توسعه در شهر استاوانگر نروژ قرار دارد و این گروه خود را یک سازمان بی‌طرف ایجاد شده در سال 2008 به منظور پیشبرد حقوق بشر و توسعه معرفی کرده است.

اخیرا بسیاری از بیانیه‌های این گروه در مسائلی نظیر جنگ غزه و دیگر مسائل خاورمیانه تمرکز داشته‌ است. این گروه بیشتر کشور قطر را به سبب شرایطی که برای کارگران مهاجر به وجود آورده مورد انتقاد قرار می‌دهد.

انتهای پیام

کد N489675