تحلیلگر صرب: غرب ناچار به تغییر موضع خصمانه خود در مقابل ایران است

مذاکرات گروه 5,1,غرب,ایران

بلگراد-ایرنا- کارشناس و تحلیلگر صرب در مسایل سیاسی و بین المللی با خوش بینی به نتیجه مذاکرات درباره انرژی هسته ای ایران گفت: با توجه به شفاف بودن فعالیت های هسته ای ایران و صلح آمیز بودن آن غرب ناچار به تغییر موضع خصمانه خود در قبال تهران است.

'میچا ژیووینوویچ' روز یکشنیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد تحریم های جدید آمریکا بر ایران را یک ترفند سیاسی خواند و گفت: کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا کاملا به این امر واقفند که تحریم نمی تواند ایران را از پیشرفت و فعالیت های هسته ای صلح آمیز بازدارد.

وی تحریم ها را ناتوانی قدرت های بزرگ و حربه سیاسی در دست سیاستمداران علیه ملت ها توصیف کرد و گفت: ما تحریم را حس کردیم و می دانیم که تحریم یک عمل غیر اصولی و غیر بشردوستانه است و در هر جامعه قشر ضعیف مردم هستند که عواقب ناشی از تحریم را متحمل می شوند.

تحلیلگر صرب موضع ایران در مذاکرات برای حل مساله هسته ای را در چارچوب اصول حقوق بین الملل و اصول اخلاقی دانست و گفت: اگر به اعضای گروه 5+1 توجه کنیم کاملا متوجه خواهیم شد که تنها در این گروه آمریکاست که موضعی خصمانه نسبت به ایران دارد و حتی انگلیس به عنوان حامی واشنگتن در مسایل جهانی، خواهان پایان دادن به این مساله و از سر گیری همکاری های اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران است.

میچونوویچ با اشاره به اظهارات عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر این که برای دستیابی به توافق جامع با گروه 5+1 تا آخرین لحظه در پای میز مذاکرات حضور خواهیم داشت، چنین موضعی را نشانه تلاش دولتمردان ایرانی برای ثبات و حفظ امنیت و صلح در جهان خواند.

وی تصریح کرد: لابی های اسرائیلی که سیاست آمریکا را در دست دارند از عوامل مهم و بازدارنده در مذاکرات گروه 5+1 به شمار می روند.

این تحلیلگر صربستانی واکنش ایران در مقابل تحریم و کارشکنی های جدید آمریکا را منطقی و اصولی دانست و گفت: آمریکا همیشه در مقابل جمهوری اسلامی ایران شکست خورده و واشنگتن باید برای نجات اقتصادی خود از این فرصت استفاده کند و در ماه نوامبر مذاکرات را با موفقیت به پایان ببرد و مسایل دیگر مانند معضلات کنونی در عراق را در این مساله وارد نکند.

این نویسنده صرب از موضع بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا برای ابراز تمایل به ادامه همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران استقبال کرد و گفت: تحریم، دلیل عمده بحران های اقتصادی است و ایران به عنوان کشوری بزرگ و پهناور دارای امکانات زیاد برای همکاری تجاری و اقتصادی در عرصه های مختلف است.

خزانه داری آمریکا روز جمعه گذشته (7 شهریور ماه) 25 شخص و شرکت ایرانی را تحریم کرد. این اقدام تحریک آمیز آمریکا و واکنش مقام های جمهوری اسلامی ایران در محافل رسانه ای صربستان بازتاب داشت.

اروپام**3**436**1144**1010
کد N489662