سیل در هند و پاکستان بیش از 300 کشته برجا گذاشت

آسیا اقیانوسیه

وقوع سیل شدید در مناطق وسیعی از هند و پاکستان تاکنون جان بیش از 300 نفر را گرفته و هزاران خانه را ویران کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، سیل ناشی از بارش های شدید در شمال هند و پاکستان همچنان قربانی می گیرد. با گذشت 5 روز از وقوع یکی از سهمگین ترین سیل های 5 دهه اخیر در کشمیر، مقامات این منطقه از کشته شدن دست کم 120 نفر و ویرانی صدها دهکده خبر دادند. همچنین بخش تحت کنترل پاکستان شاهد کشته شدن حدود 180 نفر بوده است.

یک مقام محلی با اشاره به خسارات ناشی از این سیل شدید وضعیت به وجود آمده در کشمیر را یک فاجعه ملی خوانده و خواستار کمک های سریع به سیل زدگان شد. در هر دو کشور هند و پاکستان گروه های امداد با ارسال بالگردهایی به مناطق سیل زده در تلاش هستند به دهها هزار شهروند که خانه های خود را از دست داده اند، کمک رسانی کنند.

طبق گزارش ها بیشترین کمک رسانی ها در کشمیر هند در شهر سرینگر مرکز این منطقه که بخش اعظم آن به زیر آب رفته، متمرکز شده است. در برخی مناطق این شهر ارتفاع آب به 4 متر می رسد به طوری که تمامی ساختمان ها به زیر آب رفته است. در همین حال هزاران نفر از نیروهای پلیس و  ارتش در هر دو کشور برای یاری رساندن به سیل زدگان بسیج شده اند.

طبق آمارهای اعلام شده از سوی دهلی نو، در کشمیر هند دست کم 450 دهکده به زیر آب رفته و حدود 2 هزار دهکده نیز در اثر سیل خسارت دیده اند. در پی وقوع این سیل تمامی مدارس، دانشگاه ها و ادارات تعطیل شده و به دلیل قطعی برق و کمبود آب آشامیدنی وضعیت منطقه بحرانی شده است.