اقناع؛ کلید روحانی برای قفل ون و فیلتر

حجاب,حسن روحاني

«با ون و سرباز، فرهنگ درست نمی‌شود. راهی جز اقناع وجود ندارد ولی ما دیوار و فیلتر را یاد گرفته‌ایم».

این شاه بیت سخنان امروز (یکشنبه) رئیس جمهور در جمع نخبگان استان خراسان بود. سخنانی که احتمالا باز هم واکنش‌هایی را به نگاه فرهنگی دولت به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویانن ایران(ایسنا)، رئیس دولت تدبیر و امید پیش از این نیز از این دست سخنان گفته و واکنش‌ها را هم دیده بود. وقتی در همایش بیمه سلامت همگانی گفت«این همه هر روز در زندگی مردم دخالت نکنیم، مردم خودشان راه بهشت را انتخاب می‌کنند. نمی ‌شود مردم را به زور و شلاق به بهشت فرستاد»، واکنش‌ها به صحبت‌هایش کم نبود تا جایی که احمد خاتمی، امام جمعه تهران گفت:«نمی‌خواهیم کسی را به زور به بهشت بفرستیم ولی شما با اظهارات خود جاده جهنم را برای کسی صاف نکنید!»

حالا دوباره رئیس جمهور وقتی می‌خواهد از فرهنگ صحبت کند به سراغ جملاتی طلایی می‌رود. این‌که راهی جز اقناع مردم در مسائل وجود ندارد و «اگر کاری کردیم و نتیجه نگرفتیم نباید آن را دوباره تکرار کنیم بلکه باید آن را اصلاح کنیم» جالب این‌که این جملات درست بعد از صحبت‌های رئیس جمهور درباره ون و سرباز گفته می‌شود.

رئیس جمهور، روحانی است. علاوه بر آن حقوق خوانده. یعنی هم نگاه دینی به مسائل فرهنگی دارد و هم بار حقوقی صحبت‌هایش را می‌داند. پس تأکیدش را بر این مسأله که نمی‌توان معضلات فرهنگی را با زور حل و فصل کرد، باید جدی گرفت.

روحانی پیش از سخنرانی‌اش برای نخبگان خراسان، در جمع علما و طلاب استان مذهبی کشور گفته بود: «همه افتخارم شاگردی در حوزه علمیه قم است و آن را با هیچ چیز دیگر عوض نمی‌کنم. امیدوارم خداوند توفیق دهد و امانتدار خوبی در این زمینه باشم.» و درست بعد از این سخنان دست یاری به سوی روحانیتی که خودش از میان آنان برخاسته، دراز کرد و گفت: برای موفقیت در اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی و مسائل فرهنگی و امنیتی نیازمند کمک و هماهنگی بوده و در این راستا اولین توقع و انتظار را از روحانیت داریم تا به عنوان قشری که مورد اعتماد مردم هستند برای کمک به دولت وارد صحنه شوند»

درخواست رئیس جمهور از روحانیت و تأکیدش بر اعتماد مردم نسبت به علما نشان می‌دهد که او در سیاست‌های فرهنگی توقع همراهی دارد. البته با راهکاری که خودش ارائه می‌دهد. روحانی پیش از سخنانش برای نخبگان، با صحبت‌هایش در جمع طلاب تأیید ضمنی هم از یکی از علمای پرنفوذ خراسان گرفت و آیت‌الله واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی پس از حرف‌های رئیس جمهور خطاب به او گفت: «حوزه و روحانیت وظیفه خود می‌داند که به سیاستمداران کشور کمک کند و با افتخار اعلام می‌کنم که حوزه علمیه خراسان رضوی در همین مسیر حرکت می کند».

روحانی بارها نشان داده که با فکر و برنامه‌ریزی صحبت می‌کند. زمان‌بندی، تقدم و تأخر حرف‌هایش هم گواه همین مدعاست. پرسش‌های معنادار او که «آیا راه ایجاد عفاف ون است؟» و یا «آیا خود بانوان که از فرهیختگان جامعه هستند راه استقرار عفاف و حجاب را بلد نیستند؟» صحبت‌هایش درباره راه بهشت و جهنم را به ذهن متبادر می‌کند.

رئیس جمهور با یادآوری اوایل انقلاب که عده‌ای به دنبال ایجاد دیوار در کلاس‌ها برای جدایی دخترها و پسرها بودند و عصبانیت امام (ره) از این کار، چنین بحث‌هایی را سخیف کردن اسلام می‌داند اما از مسأله عفاف غافل نمی‌شود. «همه حجاب و عفاف را دوست دارند. قرآن فلسفه حجاب را تأمین امنیت می‌داند، اما باید ابتدا معروف را در جامعه تعریف و ایجاد کنیم و بعد آن را امر کنیم.»

روحانی زمانی این صحبت‌ها را مطرح می‌کند که سیاست‌های فرهنگی دولت یکی از موارد مورد انتقاد منتقدینش است و وزیر فرهنگ هر روز از سویی مورد طعنه قرار می‌گیرد. اما رئیس دولت یازدهم با انتقاد از دیوار کشیدن و درست کردن مسائل فرهنگی با ون و سرباز و فیلتر، یک راهکار ارائه می‌دهد: اقناع. روحانی معتقد است به جای استفاده از زور در مسائل فرهنگی باید مردم را قانع کرد.

حال رئیس جمهور با پیشنهاد اقناع، کلیدی را برای قفل ون و فیلتر ساخته تا شاید قفل مسائل فرهنگی باز شود. او توپ را در زمین علما، نخبگان و فرهیختگان انداخته تا با اقناع مردم به سراغ مسائل فرهنگی بروند. اما آیا منتقدان به جز دیوارکشی، ون و فیلتر راهکاری برای اقناع خواهند داشت؟

انتهای پیام

کد N489408