تاکید «حسینی‌بوشهری» بر ضرورت تحول در حوزه‌های علمیه

حوزه علميه,حسيني بوشهري

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر این‌که «باید صدای حوزه به گوش جهانیان برسد» گفت: نظام اسلامی پشتیبان حوزه‌ها و روحانیت است، در حالی که قبل از انقلاب صدای روحانیت در مساجد زندانی بود.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر این‌که «باید صدای حوزه به گوش جهانیان برسد» گفت: نظام اسلامی پشتیبان حوزه‌ها و روحانیت است، در حالی که قبل از انقلاب صدای روحانیت در مساجد زندانی بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله حسینی‌بوشهری در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه، با تبریک سالروز ولادت امام رضا‌(ع) به روایتی از آن حضرت اشاره و اظهار کرد: یکی از مباحث مهمی که باید در حوزه‌های علمیه مورد توجه جدی قرار گیرد، مسئله علم و دانش است.

وی با بیان این‌که «باید مسایل مهم حوزه را مورد توجه قرار دهیم» افزود: سوالی که باید از اساتید، طلاب و فضلای حوزه علمیه پرسید آن است که از حوزه چه انتظاری می‌رود؟

مدیر حوزه‌های علمیه استفاده از فرصت و زمان را از ویژگی‌های اساتید و طلاب ذکر کرد و ادامه داد: اولین انتظار از حوزویان استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی است که امروز در اختیار آنان قرار گرفته و در سرنوشت علمی آنها تاثیرگذار است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت علی‌(ع)، بیان کرد: انسان تا زمانی که فرصت را در اختیار دارد باید از آن بهره‌ بگیرد؛ زیرا اگر عمر انسان تمام شود، نمی‌تواند به آن فرصت‌ها دست پیدا کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه یادآور شد: بسیاری از افراد، در انجام کارها و استفاده از فرصت‌ها، امروز و فردا می‌کنند، این گونه افراد باید بدانند که تعلل در کار فرصت‌سوزی است.

حسینی‌بوشهری با اشاره به بیانی از حضرت امام خمینی‌(ره) تصریح کرد: بعضی از افراد با توجه به این‌که سنشان بالا رفته از شرکت در درس‌های پایین خجالت می‌کشند، در حالی که از فرصتی که در اختیار است باید با جدیت تمام استفاده کنند.

حسینی بوشهری تصریح کرد: فضلا، اساتید و طلاب باید تفقه جامعی در دین داشته باشند و معلومات و دانش خود را نسبت به دین کامل کنند.

وی با بیان این‌که «طلاب باید دین خدا را خوب بفهمند و به آنچه که خدای متعال از ما خواسته به خوبی عمل کنند» گفت: طلاب باید بر رشته‌های مختلف علمی تسلط یابند و بر فضل و کمال علمی خود بیفزایند و نباید تنها به برنامه‌های رسمی حوزه که بستری برای علم‌آموزی آنهاست، بسنده کنند، بلکه باید از تمام لحظات و فرصت‌ها به خوبی استفاده کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: امروزه بسیاری از برنامه‌های علمی و فرهنگی توسط خروجی‌های حوزه انجام می‌شود، پس باید از بهانه‌ تراشی برای درس نخواندن پرهیز کنیم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان ادامه داد: مرحوم آیت‌الله بهجت نقل می‌کردند که مرحوم آخوند خراسانی با وجود سیلاب بسیار مهیبی که در مقابل خانه ایشان ایجاد شده بود، باز هم با سخت‌ترین شکل ممکن خود را به درس رسانده و تدریس کردند، مرحوم آیت‌الله‌العظمی خویی نیز از جمله همین علما بود که هیچ فرصتی را برای تحقیق و تدریس از دست نمی‌دادند و حتی دیدار با بزرگانی که قرار بود به خدمتشان بیایند را نیز به دلیل تقارن با آغاز سال تحصیلی در نجف ملغی کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز،‌ وی یادآورشد: وضع جامعه امروز و نیازهای آن به هیچ عنوان با گذشته قابل قیاس نیست، شبهات از در و دیوار از طریق مطبوعات، سایت‌ها و شبکه‌های اینترنتی و ماهواره‌ای بر سر مردم سرازیر می‌شود و وظیفه حوزویان است که به این شبهات پاسخ دهند، داشتن تقوا و قانع نشدن به شرایط فعلی باعث می‌شود که حوزویان در وظیفه مرزبانی و صیانت از دین خدا موفق عمل کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به تمهیدات جدید حوزه برای استفاده از فرصت‌ها، گفت: قرار شده است در استان‌هایی که زمینه محیطی دارند، شرایطی فراهم شود که هم زودتر دروس را آغاز کنند و هم دیرتر به پایان برسانند تا حداقل یک ماه به سال تحصیلی آنها اضافه شود. در تابستان نیز برنامه‌هایی در راستنای استفاده از این فرصت اجراء شد.

وی در رابطه با تأمین محتوای کتاب‌های حوزه نیز گفت: به روز شدن و تحول در کتب حوزوی درست است و مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشتند، این‌که مکاسبی بنویسیم که منطبق با نیازهای روز باشد از مسلمات است، اما زمانی باید این کار را انجام دهیم که مطمئن شویم کتابی که تدوین شده از کتاب کنونی بهتر است، نه این که کتب فعلی را رها کنیم و به دنبال کتبی برویم که به این قدرت و صلابت نیستند.

مدیر حوزه‌های علمیه همچنین به ضرورت مسئله تحول در حوزه اشاره کرد و یادآور شد: برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه‌های علمیه، برنامه بسیار مشخص و مدونی تدوین شده که در حال اجراست و معاونت‌های حوزه در قالب آن در حال فعالیت هستند.

حسینی‌بوشهری، تدوین برنامه آموزشی سطح یک در مقاطع مختلف سیکل، دیپلم و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را یکی از برنامه‌های سال تحصیلی جدید اعلام کرد و گفت: در برنامه‌ریزی جدید تلاش شده که از نظر علمی و سطح آموزشی، برنامه‌ها متفاوتی برای طلاب مقاطع تحصیلی مختلف طراحی شود.

وی ادامه داد: طرح جدید برنامه‌ آموزشی سطح یک، امسال در تعدادی از مدارس قم اجرا خواهد شد و پس از بررسی نقاط قوت و ضعف و رفع کاستی‌های احتمالی،‌ در سطح کشور به اجرا در خواهد آمد.

مدیر حوزه‌های علمیه، توسعه رشته‌های تخصصی از 12 رشته به 37 رشته را یکی دیگر از برنامه‌ها ذکر کرد و گفت: در حال حاضر رشته‌های تخصصی در 12 استان‌ در حال اجراست و از قم به سایر استان‌ها تعمیم داده شده است.

وی همچنین از اجرای طرح سلامت طلاب با همکاری مرکز خدمات حوزه خبر داد و گفت: خوشبختانه برای تمام طلاب با حمایت مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، پرونده سلامت تهیه شده است.

انتهای پیام

کد N489349