نظارت آژانس بر راکتورهای هسته‌ای هند

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,هند

دولت هند اعلام کرد : آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر راکتورهایی که در آنها از اورانیوم وارداتی استرالیا استفاده می‌شود نظارت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، و به نقل از اکونومیک تایمز یک روز پس از امضای قرار داد همکاری هسته‌ای میان هند و استرالیا دولت هند اعلام کرد که هر گونه استفاده از اورانیوم وارداتی استرالیا تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

راتان کومار، رئیس سازمان انرژی اتمی هند در این باره تصریح کرد: همانند قرارداد همکاری هسته‌ای هند و آمریکا در سال 2008 از اورانیوم وارد شده از استرالیا در راکتورهایی استفاده خواهد شد که تحت نظارت کامل آژانس باشد.

او همچنین با تأکید بر اینکه هند معاهده منع گسترش سلاح های هسته‌ای را امضا نخواهد کرد، افزود: ما نمی توانیم معاهده NPT را امضا کنیم و در این مسئله جای هیچ گونه سوالی نیست. ما در این مسئله حاضر به گفت‌وگو نیستم اما در مورد استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای در مصارف شهری دیدگاه های مشترکی با دیگر کشورها همچون استرالیا داریم و حاضریم روند استفاده از این اورانیوم ها را تحت نظارت آژانس انجام دهیم.

او ادامه داد: ما در چارچوب قرارداد همکاری هسته‌ای با دیگر کشورها و نه بیشتر حاضر با همکاری با آژانس هستیم.

پس از قرارداد همکاری هسته‌ای آمریکا و هند در سال 2008 نیروگاه هایی که در هند قابلیت نظارت بر روند استفاده صلح‌آمیز از اورانیوم را داشته اند مشخص شده اند.

انتهای پیام

کد N489325