مقتدایی:

روحانیت برای حفظ دیانت 4 میلیون دانشجو برنامه‌ریزی کند

حوزه علميه,آيت‌الله مقتدايي

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تاکید بر لزوم الگوگیری حوزویان از روش مناظره امام رضا(ع) گفت: طلاب و فضلای حوزه باید به علم روز مجهز شوند تا بتوانند با آگاهی به شبهات پاسخ دهند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تاکید بر لزوم الگوگیری حوزویان از روش مناظره امام رضا(ع) گفت: طلاب و فضلای حوزه باید به علم روز مجهز شوند تا بتوانند با آگاهی به شبهات پاسخ دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله مقتدایی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تبریک سالروز میلاد با سعادت امام رضا‌(ع)، گفت: تقارن شروع سال تحصیلی حوزه‌ها با سالروز میلاد حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و برگزاری این مراسم در جوار بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(س) بسیار مبارک و پرخیر و برکت است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علیه با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام‌(ص)، گفت: پیامبر‌(ص) فرمودند پاره تن من در توس دفن خواهد شد که از همه ائمه‌(ع) عالم‌تر است.

مقتدایی ادامه داد: علت این‌ که امام هشتم را عالم آل محمد(ص) نامیدند، به خاطر توسعه و گستردگی علوم در زمان امام(ع) بود.

وی با اشاره به این‌که «مامون تمام علمای معاصر خود را جمع می‌کرد و با تشکیل مجالس مناظره سعی در تخریب امام(ع) داشت» افزود: امام رضا(ع) در این مناظرات با استفاده از دانش و علوم بی انتهای خود، بر همه رقبا پیروز می‌شدند و به سوالات عالمان مسیحی، یهودی و دیگر ادیان، با استفاده از کتاب خودشان پاسخ می‌دادند.

قائم مقام جامعه مدرسین حوزه همچنین بر تجهیز طلاب به علم روز تاکید کرد و گفت: طلاب و فضلای حوزه باید خود را به علم روز مجهز کنند تا بتوانند پاسخگوی سئوالات و شبهات باشند.

مقتدایی گفت: امام صادق(ع) به حضرت موسی بن جعفر(س) خبر از تولد نوزاد مبارکی دادند که پیامبراکرم(ص) آن را پاره تن خطاب کرده و علاقه‎مند به درک ایشان بودند.

وی افزود: طلاب باید مرام و منش ائمه اطهار(ع) را در زندگی و مشی رفتاری رعایت کنند؛ همچون امام باقر(ع) که با هر کسی بر طبق زبان و علم آنها صحبت می‎کردند و طلاب نیز باید به چنین علم و توانایی مسلط و مجهز شوند.

دبیر شورای عالی حوزه، اظهار کرد: طلاب با تحصیل و تدریس در حوزه در زمره جهادگران در راه خدا قرار می‎گیرند؛ طلبه‎ای که به قصد تحصیل و تدریس از خانه بیرون می‎رود با هر قدمش برای او حسنه نوشته شده و زمین برای او استغفار کرده و در عداد جهادگران فی سبیل‎الله نوشته می‎شوند.

وی گفت: پاداش محصلین راه دین و شریعت، ضمانت نجات یافتن از جهنم و آتش دوزخ است؛ در روایات آمده است که کسی که از حجره و خانه خود به قصد کسب علم به سوی استادش می‎رود در هر قدمش ثوابی برای او منظور می‎شود و صبح نمی‎کند مگر اینکه مغفور گشته است.

مقتدایی یادآور شد: شیطان و ابلیس به دنبال شکار انسان‎ها و همواره به دنبال فریب مردم هستند؛ در این میان علما هستند که دین مردم را حفظ می‎کنند از مرزهای اسلامی صیانت می‎کنند؛ در این میان فضیلت مرزبانی علما که از دین مردم صیانت می‎کنند از مجاهدانی که از جان مردم محافظت می‎کنند بسیار بالاتر است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی گفت: طلاب باید با اشتیاق و شور و نشاط در این راه وارد شده و به تحصیل و تدریس بپردازند؛ باید با اخلاص در این مسیر بمانند تا در جمع مجاهدان فی سبیل‎الله قرار بگیرند؛ هر جهادی فضیلت ندارد بلکه جهادی دارای ارزش است که با خلوص و با علم و برای رضای خدا باشد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان کرد: خداوند راه‎ها را برای مجاهدانش به شرطی که مجاهد واقعی باشند باز خواهد کرد؛ طلاب باید در این مسیر خلوص نیت داشته باشند؛ آیت‎الله‎العظمی بروجردی در مسجد بالاسر حرم مطهر فرمودند که به والله هیچگاه گامی برای مرجع شدن برنداشتم و مرجعیت به سراغ من آمد.

وی اظهار کرد: طلاب باید تقوا را پیشه اصلی خود کنند و الگویشان نیز باید علمای بزرگ و اساتید و بزرگانی چون شیخ انصاری و آخوند خراسانی و.. باشد؛ طلاب مسئولیت سنگینی دارند و باید با تقوا این مسیر سخت را طی کنند.

دبیرشورای عالی حوزه‎های علمیه با اشاره به حضور 4 میلیون دانشجو در کشور تصریح کرد: این دانشجویان امروز در همه عرصه‎ها حاضر هستند و طلاب باید برای جذب و تربیت آنها برنامه داشته باشند؛ امروز دشمنان این نسل را هدف گرفته و شبهات بسیاری را در حوزه دینی به آنها وارد می‎کنند.

وی گفت: دشمنان ما نتوانستند در جنگ تحمیلی ما را از بین ببرند و امروز سعی می‎کنند با همین شبهات و سوال پراکنی‎ها ذهن آنها را منحرف کنند؛ آنها تمام تلاش خود را برای از بین بردن اسلام می‎کنند و در این میان طلاب باید در مقابل آنها صف آرایی کنند.

مقتدایی خاطرنشان کرد: امروزه وهابیت و ادیان و فرقه‎های شیطان پرستی به جان جوانان ما افتاده‎اند و خوشبختانه آمار نشان داده است که در جاهایی که حوزه وجود داشته و علمایی حاضر هستند این گروه‎ها و شبهات فرصت عرض اندام و جذب پیدا نکرده‎اند و یک عالم در یک منطقه با سپاهی از شیطان مبارزه می‎کند.

وی گفت: طلاب باید در علوم مختلف تسلط یابند و بتوانند همچون فاضلی مهذب شده و با تهذیب و فضل در علوم مختلف حوزوی الگویی بی‎همتا برای دیگران و جامعه باشند.

انتهای پیام

کد N489310