سفر دیوید کامرون به اسکاتلند برای "مذاکرات بحران" استقلال

نخست‌وزیر انگلیس قرار است امروز (یکشنبه) برای دیدار با ملکه الیزابت دوم به اسکاتلند سفر کند تا "مذاکرات بحران" برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که نظرسنجی روزنامه ساندی تایمز فاش کرد که اسکاتلندی‌ها به جدایی از بریتانیا رای مثبت می‌دهند و با آن موافق هستند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس قرار است سخنرانی پایانی خود را در 15 سپتامبر (24 شهریور) انجام دهد که در واقع سه روز مانده به برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند است. وی می‌خواهد به اسکاتلندی‌ها بگوید که به نفع دو طرف است که اسکاتلند اتحاد خود را با بریتانیا حفظ کند.

در همین حال جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس امروز در گفتگو با بی‌بی‌سی تاکید کرد که دولت انگلیس طرح‌هایی را در نظر دارد که طبق آن خودمختاری بیشتری در رابطه با مالیات، هزینه‌ها و رفاه به مردم اسکاتلند بدهد اما این در صورتی است که آنها در رفراندوم 18 سپتامبر (27 شهریور) به جدایی از بریتانیا رای منفی بدهند.

بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیا با نام رسمی پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. این کشور از چهار بخش تشکیل شده‌ است. سه بخش آن کشورهای باستانی انگلستان و اسکاتلند و ولز هستند که روی‌ هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند و بخش چهارم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد.

اسکاتلند دارای جمعیت کمی نسبت که کل جمعیت بریتانیاست، اما از منابع غنی نفت و گاز در دریای شمال برخوردار است. اسکاتلند و انگلستان تا سال ۱۷۰۷ کشورهایی با پادشاهی مستقل بودند اما در تاریخ یکم ماه مه ۱۷۰۷ دو کشور طی توافقنامه‌ای با هم متحد شده، کشور «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر» را به وجود آوردند.

انتهای پیام

کد N489305