روسیه: حملات آمریکا به داعش باید با مجوز دولت سوریه باشد

روسیه,آمریکا,سوریه

مسکو- ایرنا- ˈگنادی گاتیلوفˈ معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که آمریکا باید حملات هوایی خود به تروریست های گروه داعش در سوریه را با دمشق هماهنگ کند.

به گزارش ایرنا، گاتیلوف روز یکشنبه به ریانووستی گفت: اقدامات آمریکا علیه تروریست های داعش در عراق با دولت این کشور هماهنگ می شود اما همین تروریست ها در سوریه هم فعالیت می کنند.

وی افزود: بر اساس اطلاعات موجود، آمریکا حملات هوایی به تروریست های داعش در سوریه را برنامه ریزی می کند.

گاتیلوف با بیان این که این مساله بسیار حساس است، ادامه داد: این موضوع با رعایت حق حاکمیت سوریه ارتباط دارد و به همین دلیل انجام این عملیات حتما باید با دولت سوریه هماهنگ شود، بخصوص این که دمشق آمادگی خود برای همکاری با جامعه جهانی را اعلام کرده است.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا با اعلام غیرمشروع بودن دولت سوریه خود را در وضعیت دشواری قرار داد و به همین دلیل هماهنگی با دمشق برای واشنگتن دشوار خواهد بود.

وی توضیح داد: اگر آمریکا بدون هماهنگی با سوریه اقدام به بمباران مواضع تروریست ها در این کشور کند، حق حاکمیت سوریه نقض خواهد شد و اگر آمریکا می خواهد با تروریست ها مبارزه موثر کند این اقدام باید با مشارکت دولت سوریه انجام شود.

گاتیلوف گفت: نمی دانم آمریکا در حمله به تروریست ها در سوریه چه راهی را انتخاب می کند، اما معمولا واشنگتن در این گونه موارد که با دولت کشور مورد حمله هماهنگی نمی کند، ترجیح می دهد بدون کسب مجوز شورای امنیت اقدام کند اما بخوبی می دانیم که در گذشته این گونه اقدامات چه نتایجی داشته است. این گونه اقدامات بدون مجوز شورای امنیت غیرقانونی خواهد بود و از آن حمایت نمی کنیم.

مقام روس غرب را مسوول وضعیت پیش آمده در مساله فعالیت تروریست ها در سوریه دانست و گفت: غرب در گذشته از انجام هر اقدامی برای ممانعت از سرازیر شدن افراط گرایان به سوریه خودداری کرد و مقامهای غربی به خیال خود از تهاجم تروریست ها به نفع خود و برای براندازی حکومت بشار اسد استفاده کردند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین افزود: این رفتار غربی ها باعث شد وضعیت بجایی برسد که تروریست ها در سوریه تقویت شده و بتوانند به عراق هم حمله کنند. بسیاری از تحلیل گران سیاسی و سیاستمداران به مساله تروریسم در سوریه نگاه دیگری دارند و معتقدند که بدون مشارکت دولت اسد، نمی توان با تروریست ها به صورت موثر مبارزه کرد.

این مقام روس گفت: این وضعیت به دلیل جنایت های تروریست ها در سوریه و عراق بروز کرده است و بسیاری شاهدند که گروه های تروریستی فعال در این کشورها به ویژه داعش جنایات ضدبشری مرتکب می شوند.

اروپام*5*391*518**1485**1010
کد N489204