نبیل العربی: مساله فلسطین را می‌توان ظرف یک هفته حل کرد

اتحاديه عرب

دبیرکل اتحادیه عرب با بیان اینکه کشورهای عربی اراده‌های سیاسی برای اتخاذ اقدامات لازم جهت مقابله با تروریست‌ها را دارند، در خصوص مساله فلسطین گفت: اگر بر سر سه مساله اصلی مرزها، قدس شرقی و امنیت اسرائیل و فلسطین توافق حاصل شود، مساله فلسطین ظرف یک هفته حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در خصوص مسائل مهمی که در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب برای مقابله با چالش‌های کنونی مطرح می‌شود، گفت: نشست ما باید از طریق اتخاذ اقدامات سرنوشت ساز برای مقابله با چالش‌های جهان عرب ارزش زیادی داشته باشد چرا که این چالش تنها درگیری‌ها در داخل کشورها نیستند بلکه پدیده‌ای است که پیشتر شاهد آن نبوده‌ایم و آن گروه‌های تندرویی است که دست به اقدامات تروریستی می‌زنند و تمامی قوانین را نقض کرده و تشکیل دولتی را که شامل عراق و سوریه شود، اعلام می‌کنند. این مساله‌ای است که اصلا قابل قبول نیست. ما باید اقداماتی جدی برای برخورد با این چالش خطرناک اتخاذ کنیم و باید از نظر سیاسی، امنیتی، فکری با این چالش مقابله کنیم چرا که تهدید بسیار جدی است. باید در حال حاضر واکنش واضحی از سوی جهان عرب اعلام شود و ما منتظر مداخله طرف‌های دیگر نمی‌مانیم.

وی در خصوص هشدار ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نسبت به گسترش تروریسم و اقدامات گروه "دولت اسلامی" داعش گفت: من با اظهارات پادشاه عربستان در خصوص خطر این گروه‌های تروریستی موافقم. برای همین بر اهمیت متمرکز شدن بر این مساله در نشست وزارتی اتحادیه عرب تاکید می‌کنم و تمامی کشورها باید برای مقابله با چنین پدیده‌ای اقداماتی اتخاذ کنند. از نظر فکری و در زمینه آموزش و اقتصاد نیز باید اقداماتی صورت بگیرد چرا که بیشتر کسانی که به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند، جوانانی هستند که از بیکاری رنج می‌برند.

العربی در خصوص مساله فلسطین گفت: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست اتحادیه عرب خواسته‌های خود را مطرح می‌کند و در خصوص اهمیت از سرگیری مذاکرات واقعی بحث خواهد کرد. مذاکرات جدی توافق بر سر مسائل اصلی یعنی "مرزهای 1967، قدس شرقی و امنیت اسرائیل و فلسطین" را می‌طلبد یعنی باید توافقی متقابل باشد و زمانی که در خصوص این سه مساله به توافق برسیم می‌توانیم ظرف یک هفته به حل و فصل این معضل دست یابیم.

وی در خصوص تماس‌های خود با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در خصوص تروریسمی که جهان را تهدید می‌کند و توافق وی با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر که گفته بود حل مساله فلسطین بخشی از حل مشکل تروریسم است، گفت: این مساله کاملا درست است و من با سیسی موافقم و معتقدم بخش بزرگی از رخدادهای کنونی به خاطر عدم حل مساله فلسطین و اسلوبی است که اسرائیل در مخالفت با قوانین بین المللی در پیش گرفته و این یکی از دلایل ظهور گروه‌ها و شبه نظامیان تروریست است و من در خصوص تهدید تروریسم در تماس دائم با جان کری هستم.

العربی در خصوص دیدار خود با محمد بن عبدالعزیز، ‌وزیر خارجه لیبی و اقداماتی که برای حل مشکلات این کشور گرفته می‌شود، گفت: ما مصوبه‌ای داریم که بعدا صادر می‌شود. آنچه در نشست ما رخ خواهد داد، مهمتر خواهد بود و ما در خصوص کمک کشورهای عربی به لیبی تصمیماتی اتخاذ می‌کنیم.

دبیرکل اتحادیه عرب در جواب سوالی در خصوص اینکه آیا وزیر خارجه لیبی پیشنهادات مشخصی برای توقف وخامت اوضاع امنیتی داده یا خیر، گفت: ما در این خصوص گفت‌وگو کردیم و وزیر خارجه لیبی همواره بر اهمیت احترام به قوانین بین المللی تاکید کرده و هرگونه تلاش برای احیای کنگره ملی که از فوریه گذشته به فعالیت خود پایان داد، اقداماتی علیه مشروعیت است.

العربی در خصوص احتمال مداخله سیاسی یا نظامی در لیبی گفت: باید در این خصوص مصوبه‌ای صادر شود. منظور من این است که آنچه در عراق و سوریه رخ داده بخشی از این مصوبه است و آنچه در لیبی رخ داده بخش دیگری است. آنچه باید بر آن تاکید کنیم این است که اراده‌ای سیاسی در سطح کشورهای عربی برای اتخاذ اقدامات لازم جهت مقابله با تروریست‌ها وجود دارد.

دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص پیشنهادات امین الحریری، دبیرکل ائتلاف مخالفان سوریه گفت: دبیرکل ائتلاف مخالفان موضع کنونی و اهمیت کمک به ائتلاف مخالفان و رخدادهای منطقه "القنیطره" در روزهای اخیر را مطرح کرد.

وی در خصوص اقدامات اتحادیه عرب در خصوص اوضاع عراق گفت: توافقی وجود دارد که به محض تشکیل دولت عراق ما سفری به این کشور برای توافق با دولت جدید جهت گفت‌وگو در خصوص اقداماتی که اتحادیه عرب می‌تواند برای عراق انجام دهد، خواهیم داشت.

انتهای پیام

کد N489064