گزارش اورشلیم‌پست درباره افزایش همکاری آلمان و چک با ایران

سیاسی

یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی تحلیلی با اشاره به افزایش سطح تجارت با ایران پس از کاهش تحریم‌های بین‌المللی، نوشت: با وجود این که برخی کشورهای اروپایی بر حمایت از اسراییل تاکید می‌کنند اما به روابط تجاری خود با ایران ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی چون چک و آلمان که از حامیان اصلی اسراییل محسوب می‌شوند حاوی این پیام است که تجارت به کار خود ادامه می‌دهد.

روابط تجاری ایران آلمان از زمانی که قدرت‌های جهانی در نوامبر سال گذشته به یک توافق اولیه دست یافتند و تحریم‌ها را علیه تهران کاهش دادند افزایش پیدا کرده است. ایران در ازای کاهش تحریم‌ها بخشی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق در آورده است. طبق آمارهایی که در پایگاه اینترنتی اتحادیه منتشر شده روابط دوجانبه ایران و آلمان در ماه‌های بین ژانویه تا مه 2014، 42.8 درصد افزایش داشته است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان همواره تاکید کرده است منافع امنیتی اسراییل همانند امنیت ملی کشورش است اما شواهد نشان می‌دهد وی تمایل کمی برای تقابل با جامعه تجاری قدرتمند آلمان دارد.

اورشلیم پست در ادامه به سفر اخیر یک هیات تجاری از جمهوری چک به ایران پرداخت و گزارش داد: این سفر در نوع خود اولین‌بار است که انجام می‌شود. ایران و چک روابط تجاری تاریخی دارند و این روابط در دهه‌های 60 و 70 میلادی ایجاد شده‌اند.

روابط تجاری ایران - چک در سال 2012 در مقایسه با سال 2006 کاهش پیدا کرده بود اما اکنون شرکت‌های این کشور تولیدات خود در صنایع خودرو، الکتریکی و دیگر محصولات را به ایران صادر می‌کنند.

این روزنامه صهیونیستی در ادامه گزارش خود به مقاله مایکل روبین، محقق موسسه سرمایه‌گذاری آمریکا اشاره کرد که گفته بود ایران سرمایه‌گذاری‌اش در حوزه نظامی و برنامه موشک بالستیک را در حالی افزایش داده که غرب تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش داده است. در نتیجه افزایش تجارت با ایران و لغو بخشی از تحریم‌ها می‌تواند به قدرتمندتر شدن این کشور در حوزه نظامی کمک کند.

انتهای پیام

کد N489005