افشای سند سری وزارت خارجه اسرائیل درباره حضور نیروهای بین‌المللی در غزه

اسراييل

روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت که وزارت خارجه رژیم صهیونیستی مقابل اعضای کابینه امنیتی سند سری را ارائه داد تا طبق آن نیروهای بین‌المللی بر عملیات بازسازی غزه و جلوگیری از انتقال سلاح به این منطقه نظارت داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه عبری زبان هاآرتص، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی سند سری را مقابل اعضای کابینه امنیتی ارائه کرد تا طبق آن نیروهای بین‌المللی بر فعالیت‌های امنیتی در غزه و تامین منافع اسرائیلی‌ها در نوار غزه نظارت کنند.

این روزنامه نوشت: این سند دو صفحه‌ای و تحت عنوان اصول و معیارهای حضور نیروهای بین‌المللی در غزه و از سوی نیسیم بن شطریت، مدیرکل وزارت خارجه این رژیم به اعضای کابینه امنیتی داده شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص این سند با مسئولان وزارت خارجه گفت‌وگو کرده، اما اعضای کابینه امنیتی از این سند اطلاعی نداشتند.

یک مقام بلند پایه در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بررسی سند تکمیل شده و آن شامل برپایی یک سیستم نظارتی بین‌المللی در غزه با هدف بهبود جایگاه بازرسان اروپایی است که بین‌ سال‌های 2005 تا 2007 در گذرگاه رفح فعال بوده‌اند.

یک مسئول اسرائیلی در این خصوص اظهار کرد: طبق این سند اگر فعالیت‌های امنیتی گسترده‌ای در خصوص خلع سلاح غزه و جلوگیری از قدرت یافتن حماس صورت گیرد نیروهای بین‌المللی در راستای منافع اسرائیلی‌ها عمل کرده‌اند.

طبق این سند اسرائیل خواهان نظارت بر عملکرد نیروهای بین‌المللی طبق چهار اصل شده که این اصول عبارتند از: ترکیب نیروهای بین‌المللی، اختیارات آن‌ها، مناطقی که آنان در آن حضور پیدا می‌کنند و اختیاراتی که به آن‌ها داده می‌شود.

این سند چهار پیشنهاد جایگزین برای ترکیب این نیروها مطرح کرده که شامل نیروهای اتحادیه اروپا، نیروهای غربی با مشارکت آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، نیروهای وابسته به سازمان ملل و نیروهای وابسته به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

در این سند از نیروهای بین‌المللی خواسته شده تا مسلح شوند و اختیارات اجرایی داشته باشند تا آنان را برای مقابله با تهدیدات حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی و جلوگیری از ورود اسلحه به نوار غزه و مصادره سلاح‌ها توانمند سازند.

وزارت خارجه این رژیم اعلام کرد: عملکرد نیروهای بین‌المللی باید یا براساس قطعنامه صادره از سوی شورای امنیت و یا طبق توافق میان اسرائیل، فلسطین، آمریکا و اتحادیه اروپا باشد.

این وزارتخانه پیشنهاد کرد تا مدت کار نیروهای بین‌المللی تا یک سال دیگر قابل تمدید باشد. همچنین این نیروها در بخش فلسطینی از گذرگاه رفح تا صلاح‌الدین و منطق مشخصی در داخل غزه مانند تاسیسات وابسته به سازمان ملل مستقر شوند.

انتهای پیام

کد N488961