کارشناس مسایل بین المللی:

ایران در 8 ماه گذشته بیشترین همکاری را با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است

نشست 92,هسته ای

تهران-ایرنا- یک کارشناس مسایل سیاسی گفت: ایران در 8 ماه گذشته بیشترین سطح همکاری را با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است و به همین باید شاهد پاسخ مناسب باشد نه اینکه بهانه های جدیدی مانند تحریم های اخیر آمریکا مطرح شود.

«حسن بهشتی پور» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در واکنش به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز جمعه منتشر شد، افزود: مدیرکل آژانس بر اجرای کامل 16 اقدام عملی از سوی ایران صحه گذاشته که به نظر می رسد حداقل جای امیدواری است که این سووال ها تمام شده است زیرا طی سال های اخیر به صورت مرتب این سووال ها افزایش پیدا می کرد.

وی با بیان اینکه آژانس کاملا تایید کرده که ایران تک تک موارد توافق ژنو را اجرا کرده است، اضافه کرد: در مجموع به نظر می رسد ایران در 8 ماه گذشته بیشترین سطح همکاری را در طول 10 سال گذشته چه از نظر کنترل و نظارت بیشتر آژانس بر فعالیت های هسته ای کشورمان و چه ایجاد محدودیت های داوطلبانه داشته است.

این کارشناس مسایل سیاسی ادامه داد: واقعیت این است که حرکت آمریکا در اعمال تحریم های اخیر علیه ایران خلاف روند است زیرا ایران نهایت همکاری را با آژانس دارد؛ بنابراین باید پاسخ مناسبی را نیز ببیند نه اینکه بهانه های جدیدی علیه ایران مطرح شود.

بهشتی پور گفت: در مجموع اگر روند فعلی همکاری ایران با آژانس ادامه یابد، باید پرونده ایران بسته شود زیرا آژانس پاسخ های لازم را دریافت کرده است و بالاخره باید زمانی پرونده ایران به حالت عادی برگردد مگر اینکه برخی بخواهند موضوعات را سیاسی کنند.

وی به بخشی از گزارش آژانس مبنی بر اینکه «آژانس در موقعیتی نیست که اطمینان معتبری درباره فقدان مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران بدهد؛ و از این رو نمی تواند نتیجه گیری کند که تمام مواد هسته ای در ایران درگیر فعالیت های صلح آمیز است» اشاره کرد و گفت: این قسمت ترجیع بندی است که در گزارش های 10 سال اخیر مدیر کل آژانس عنوان می شود در حالیکه ایران در این چند سال اعلام کرده که به صورت دقیق چند مرکز هسته ای دارد.

بهشتی پور تصریح کرد: با توجه به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی، معتبرترین نهاد بین المللی در زمینه بررسی فعالیت هسته ای است، گزارش جدید آژانس می تواند از این حیث که به عنوان نهادی بیطرف بر پایبندی ایران به مفاد توافق ژنو تاکید کرده است در روند مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 موثر باشد.

وی اظهار داشت: آنها بهانه ای دیگر ندارند مگر اینکه بخواهند برخورد سیاسی داشته باشند مانند تحریم های هفته گذشته آمریکا علیه ایران که اقدامی کاملا سیاسی بود.

این کارشناس مسایل سیاسی و بین المللی اظهار داشت: ایران معتقد است با وجود همکاری های کامل ایران نباید شاهد اینگونه تحریم ها باشیم.

سیام(4)**م.ش**1572
کد N488924