رییس جمهور در جمع نخبگان خراسان رضوی: /اجمالی/| 202291

آیا برای نمره و بورس گرفتن باید تقلب کرد؟ / آدم شاخ در می‌آورد

دولت

در قدیم می‌گفتند آدم شاخ درمی‌آورد و ما همیشه می‌پرسیدیم که چگونه ممکن است فرد بر سر خود دو شاخ را احساس کند اما در این دولت با مواردی مواجه شدیم که چنان فشاری به آدم وارد می‌کند که انگار دو شاخ بر سر آدم درمی‌آید.

رییس جمهور با ابراز تاسف از اینکه برخی افراد برای نمره و بورس تقلب می‌کنند، گفت: در محضر بزرگان و در محضر مولایمان امام هشتم که ناظر است به صراحت می‌گویم هر آنچه در راه مبارزه با فساد لازم و در مسیر توسعه این کشور نیاز باشد از هیچ کس و هیچ قدرتی نخواهد ترسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع نخبگان خراسان رضوی، این منطقه را مرکز اندیشمندان، فیلسوفان و فقها عنوان کرد و گفت: ‌مرحوم آخوند خراسانی آنچنان در فلسفه، کلام و اصول متبحر بوده است که حدود 100 سال در حوزه‌های علمیه، کتاب اصلی علم اصول از آن این فقیه فیلسوف خراسان است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه افرادی همچون فردوسی و خیام و بسیاری دیگر از علما و سخنوران از این خطه بوده‌اند گفت: بسیاری از بزرگان ایران از منطقه خراسان بزرگ. در دوران اخیر نیز شهید مطهری از مردم این منطقه است که بعد از ایشان هنوز در بسیاری از بحث‌های مهم اسلام سیاسی و اسلامی اجتماعی کتاب جایگزین نداریم.

وی با طرح این پرسش که خراسان چرا با این همه صاحب‌نظر، حوزه علمیه، دانشگاهی و چهره فرهیخته در رنج است اظهار کرد: ممکن است بگویید طرح‌ها و برنامه‌هایی آماده اما در حال خاک خوردن است. دانشگاه ما از لحاظ کمیت توسعه بسیار خوبی پیدا کرده است و از لحاظ مقاله در منطقه اول یا دوم باشیم.

وی ادامه داد: اما ما برای چه مقاله می‌نویسیم. آیا مقاله می‌نویسیم تا رتبه‌مان بالا برود؟ در برخی مقالات هم باید زمان صرف کرد و هم از جیب خرج کرد تا چاپ شود. ما از انتشار و چاپ این مقالات به دنبال چه هستیم؟ شاید برخی به دنبال این باشند که مراحل علمی را یکی پس از دیگری طی و به مرحله استادتمامی برسند.اما باید توجه کرد که مقاله نوشتن، امتیاز گرفتن و داشتن گرید علمی نباید هدف ما باشد.

رئیس شورای انقلاب فرهنگی به برخی از فسادها در زمینه علمی اشاره کرد و گفت: در این دولت با برخی از فسادها روبرو شدیم که شگفت‌آور است. در قدیم می‌گفتند آدم شاخ درمی‌آورد و ما همیشه می‌پرسیدیم که چگونه ممکن است فرد بر سر خود دو شاخ را احساس کند اما در این دولت با مواردی مواجه شدیم که چنان فشاری به آدم وارد می‌کند که انگار دو شاخ بر سر آدم درمی‌آید. آیا برای نمره و بورس گرفتن باید تقلب کرد؟
رئیس جمهور به رانت در زمینه‌های مالی اقتصادی اشاره کرد و گفت: آیا انسان برای اینکه استاد بچه‌های مردم شود باید تقلب کند؟ آنها می‌خواهند شاگرد تربیت کنند تا کشور را آن هم در شرایط تحریم اقتصادی نجات دهد ‌آیا باید در آن تقلب صورت گیرد؟

وی با بیان اینکه برخی در این زمینه نامه سرگشاده و غیرسرگشاده می‌نویسند گفت: مگر این دولت از تهدید می‌ترسد؟ در محضر بزرگان و در محضر مولایمان امام هشتم که ناظر است به صراحت می‌گویم هر آنچه در راه مبارزه با فساد لازم و در مسیر توسعه این کشور نیاز باشد از هیچ کس و هیچ قدرتی نخواهد ترسید.

کد N488824