شفیعی:

نقد مذاکرات هسته‌ای به پیشبرد مذاکرات کمک کند تا تضعیف مذاکره کنندگان

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تعیین زمان و مکان دور آینده مذاکرات هسته‌ای، به منتقدین داخلی توصیه کرد در فضای انتقاد به سمتی نروند که شبهه تخریب و ممانعت در مسیر پیشروی به ذهن متبادر شود.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: ما در جامعه دموکراتیکی هستیم که هر کسی می‌تواند اظهارنظر خود را داشته باشد و حتی گاهی صدای منتقدین به نفع سیاست خارجی و مذاکره‌کنندگان است زیرا قدرت چانه‌زنی آنها را بالا می‌برد.

وی افزود: البته ما در فضای انتقاد نباید به سمتی برویم که به جای اینکه انتقادها عامل تقویت‌کننده باشد، شبهه تخریب و ممانعت در مسیر پیشروی به ذهن متبادر شود لذا منتقدین داخلی باید در بیان انتقاداتشان متوجه شرایط زمانی و حساس بودن موضوع باشند و کاری کنند که گفتمان نقدشان بیشتر به پیشبرد مذاکرات کمک کند تا تضعیف مذاکره کنندگان.

شفیعی با اشاره به مطول شدن مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: موضوعی که مورد مذاکره است، موضوع سختی است، اساسا مسائل سیاسی و امنیتی بخصوص مسائل هسته‌ای جزو موضوعات حاد سیاسی محسوب می‌شوند لذا به اجماع رسیدن در مورد این موضوعات کار دشواری است.

وی افزود: همچنین درباره مسائل هسته‌ای با یکدیگر مذاکره می‌کنند که از گذشته مفروضات منفی نسبت به یکدیگر دارند، فرض آمریکا این است که هر چه ایران می‌گوید دروغ است و فرض ایران هم این است که هر چه غرب می‌گوید دروغ است و هیچگونه اعتمادی نسبت به هم وجود ندارد لذا حصول به این اعتماد هم زمان‌بر است.

نماینده مردم ممسنی در مجلس یادآور شد: فراموش نکنیم 35 سال بی‌اعتمادی در روابط ایران و آمریکا وجود داشته و شکستن این دیوار بی‌اعتمادی کار دشواری است، باز هم فراموش نکنیم کشورهای 1+5 و حداقل جریان‌های غربی از ایالات متحده حرف‌شنویی دارند و روسیه و چین هم تحت تاثیر سیاست ایالات متحده عمل می‌کنند.

شفیعی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که لابی‌ها و نیروهایی که در جهت تخریب مذاکرات فعال هستند قوی‌تر از نیروهایی‌اند که در جهت ساختن مذاکرات کار می‌کنند، رژیم صهیونیستی به دلیل نفوذش در آمریکا، فرانسه و انگلیس، عربستان با توجه به مزیت‌هایی که در حوزه تامین انرژی برای غرب دارد و یک بازار خوب برای غرب است و برخی کشورهای عربی دیگر که منافعی با غرب دارند در این مسیر کارشکنی می‌کنند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در واقع در مذاکرات هسته‌ای نیروهای واگرا قوی‌تر از نیروهای همگرا عمل می‌کنند و مجموعه این عوامل باعث شده مذاکرات فعلا دچار چنین سرنوشتی شود و حتما زمان زیادی برای حل این مسائل مورد نیاز است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مذاکره‌کنندگان باید در درجه اول به این نتیجه برسند که حصول توافق برای همه آنها یک ارزش مشترک در پی دارد، یعنی رسیدن به توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران برای همه طرف‌ها برد برد است، اگر این مساله به طور جدی مورد نظر بازیگران مذاکرات و حتی بازیگران تاثیرگذار بر روند مذاکرات قرار گیرد و حتی کشورهای عربی به این نتیجه برسند که دستیابی به توافق در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران به سود منطقه است در این صورت زمینه برای حل مسائل بهتر فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع کار دیپلماسی این است که توجهات و اذهان را به سمت اینکه حل مساله هسته‌ای می‌تواند برای همه برد به دنبال داشته باشد، مهندسی کند و اینکه لاینحل ماندن این موضوع می‌تواند برای خیلی‌ها باخت به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام

کد N488668