هنری کسینجر:ایران قدرت بزرگ منطقه خاورمیانه است

ایران,کسینجر

تهران-ایرنا- ˈهنری کسینجرˈ وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در مصاحبه ای ،ایران را قدرت بزرگ خاورمیانه و به لحاظ راهبردی بسیار قوی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری 'ریچارد نیکسون' در مصاحبه ای با شبکه رادیویی آمریکایی 'ان پی آر' ، افزود: ایران می تواند به یک قدرت برتر در خاور میانه تبدیل شود.

این سیاستمدار کهنه کار آمریکایی معتقد است:ایران اکنون به لحاظ راهبردی قدرت بسیار زیادی دارد.

هنری کسینجر' درباره جنایات و تحرکات گروه تروریستی داعش و راهکار مقابله با این گروه گفت: حمله هوایی و یارگیری از کشورهای دیگر برای نبرد زمینی یکی از راههای ممکن برای شکست داعش است.

کسینجر در ادامه این گفت و گو پخش تصاویر سربریدن یک آمریکایی به دست عناصر داعش را توهین به آمریکا دانست و تاکید کرد:ما باید نشان دهیم که این کار مجاز نیست. من قویا از یک حمله جدی دوره ای علیه داعش و به خاطر قتل یک شهروند امریکایی حمایت می کنم.

این نظریه پرداز سیاست خارجی آمریکا ،در تشریح راهبرد پیشنهادی خود برای مقابله با داعش گفت: فکر می کنم وقتی ما با موجودیتی مانند داعش رو به رو هستیم نباید خود را در موقعیتی قرار دهیم که به اعزام نیروی زمینی وادار شویم ،بلکه باید اهداف استراتژیکی تعیین کنیم که قادر باشیم با حمله هوایی آنها را هدف قرار دهیم. بعد از آن اگر بتوانیم از کشورهای دیگر یا گروه های محلی برای نبرد زمینی یارگیری کنیم، می توانیم آنها را کاملا از بین ببریم.

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید و از حامیان نظریه 'واقع گرایی' در دانش روابط بین الملل، به تازگی کتابی با عنوان 'نظم جهانی' نوشته است.

رسانام**9330**5981
کد N488637