انتقاد آیت‌الله مکارم‌شیرازی از بی‌مسئولیتی برخی نهادها

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله‌ ناصر مکارم‌شیرازی با اشاره به رسالت‌های حوزه، حفظ فقه سنتی و تربیت مفسران شایسته و لایق را از رسالت‌های خطیر حوزه برشمرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه در مدرسه فیضیه در سخنانی با اشاره به نقش علما، گفت: در روایتی از امام صادق(ع) داریم که اگر در زمان غیبت، علما و دانشمندان نباشند که از حریم دین و مرزهای آن دفاع کنند و دام‌های دشمنان داخلی و خارجی را خنثی کنند، همه مردم از دین مرتد می‌شوند.

وی با اشاره به بیانی نورانی از امام صادق(ع) در تفسیر آیه «انما یخشی الله من عباده العلماء»، تصریح کرد: ایشان در تفسیر این فراز نورانی قرآن فرموده‌اند که عالم کسی است که قول و فعلش بر یکدیگر منطبق باشد و به عبارتی کسی که فعلش، قول او را تصدیق نکند، عالم نیست.

این مرجع تقلید در ادامه به وظیفه دشوار حوزه در عصر کنونی پرداخت و گفت: حمایت از مسایل فرهنگی نخستین وظیفه حوزه است، مخصوصا که رهبر انقلاب نیز فرمودند مسایل فرهنگی از ارکان نظام است و نباید اجازه بدهیم کمرنگ شود.

وی با انتقاد از برخی نهادها که از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند، اظهار کرد: برخی نهادها و مسئولان بیانیه می‌دهند و رسما می‌گویند مسئولیتی در زمینه مسایل فرهنگی ندارند در حالی که وظیفه آنان است.

وی حفظ فقه سنتی را وظیفه دیگر حوزه دانست و تاکید کرد: فقه سنتی پایه مرجعیت است و امام راحل نیز بر آن تاکید زیادی داشتند.

این استاد برجسته حوزه افزود: پاسخگویی به مستحدثات از دیگر وظایف خطیر حوزه است و نباید به گونه‌ای باشد که برخی بهانه به دست بیاورند و اسلام را در مقابل مستحدثات ناتوان نشان دهند.

مکارم‌شیرازی دفع شبهات در دوره کنونی را که دوره رواج این مقوله است از دیگر رسالت‌های حوزه برشمرد و تصریح کرد: امام رضا(ع) در دوره خود با زبان‌های رایج دنیا به دفع شبهات می‌پرداختند و طلاب ما نیز باید به زبان‌های گوناگون مسلط شوند تا بتوانند شبهات را پاسخ دهند.

وی افزود: تربیت مفسران قرآن ضرورت امروز حوزه است، زیرا علم خدا و قرآن نیز که سخن خداست، محتوای بی پایان است و نباید تنها به قرائت و تجوید و ... بسنده شود.

این مرجع تقلید تصریح کرد: حوزه باید خطبا، نویسندگان و مبلغان لایقی را تربیت کند که با استفاده از ابزارهای نوین تبلیغ، به ترویج دین بپردازند.

وی افزود: داشتن سایت‌های قوی برای پاسخگویی به نیازهای روز همچنین پرکردن خلاء علم و عالم در شهرستان‌ها ضروری است و باید کسانی که در قم کار مهمی ندارند به شهرستان‌ها بروند و به تبلیغ بپردازند.

مکارم‌شیرازی بیان کرد: تربیت استادان لایق برای شهرستا‌ن‌ها از دیگر ضرورت‌های حوزه است و از نظر من کسانی که به شهرستان‌ها می‌روند نه تنها نباید شهریه آنان قطع شود بلکه باید دو برابر شود.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «برخی می‌گویند تاسیس حوزه به زمان شیخ طوسی باز می‌گردد» تصریح کرد: من معتقدم آیه نفر آیه تاسیس حوزه‌های علمیه است که پیامبر(ص) و ائمه(ع) و علما به دنبال آنان در این مسیر گام برداشته‌اند و ما هم افتخار می‌کنیم که ادامه‌دهنده این راه هستیم.

انتهای پیام

کد N488628