عفو بین‌الملل، مخالفان اوکراینی را به ارتکاب جرائم جنگی متهم کرد

عفو بین‌الملل، مخالفان اوکراینی را به ارتکاب جرائم جنگی شامل شلیک بی‌هدف خمپاره، آدم‌ربایی، شکنجه و کشتار متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "سلیل شتی"، دبیرکل عفو بین‌الملل در گزارشی که امروز (یکشنبه) منتشر شد، اعلام کرد: تمامی طرف‌های درگیر در ناآرامی‌های اوکراین بی‌اعتنایی خودشان را به زندگی غیرنظامیان نشان داده و به تعهدات بین‌المللی نیز پایبند نیستند.

این گروه حقوق بشری مستقر در لندن همچنین روسیه را به دامن زدن به جنایات جدایی‌طلبان حامی مسکو در شرق اوکراین متهم کرد.

در ادامه این گزارش آمده است که بازرسان با افرادی که از مناطق درگیر در شرق اوکراین فرار می‌کنند، مصاحبه کرده و آن‌ها گفته‌اند نیروهای دولتی اوکراین مناطق همجوار و نواحی شرق اوکراین را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار داده‌اند. بنابر گزارش‌ها و شواهد موجود حملات چه از جانب نیروهای دولتی و چه از جانب مخالفان دولت کی‌یف بی‌هدف بوده و تنها نشان دهنده جنایات جنگی است. شاهدان همچنین اعلام کرده‌اند که مخالفان دولت کی‌یف و جدایی طلبان شرق اوکراین به آدم ربایی، شکنجه و کشتار دست می‌زنند.

در بسیاری از بخش‌های این گزارش، انگشت اتهام عفو بین‌الملل به سوی مسکو نشانه رفته است که به عقیده دولت‌های غربی و دولت اوکراین چه به صورت مستقیم و چه به صورت حمایت و پشتیبانی از جدایی طلبان به این نآرامی‌ دامن می‌زند.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است که تصاویر ماهواره‌ای و شواهد نشان می‌دهد تسلیحات روسی وارد مرزهای این کشور با اوکراین شده؛ ادعایی که دولت مسکو آن را رد می‌کند.

عفو بین‌الملل همچنین در این گزارش آورده که روسیه باید سریعا ارسال تسلیحات و سایر حمایت‌ها از مخالفان دولت اوکراین در شرق این کشور را متوقف کند.

این گروه حقوق بشری همچنین اعلام کرد که شواهد و گزارش‌هایی را درباره ضرب و شتم و ربوده شدن افرادی توسط نیروها داوطلبی در اختیار دارد که در کنار نیروهای مسلح اوکراین می‌جنگند.

دبیرکل عفو بین‌الملل گفت: غیرنظامیان اوکراینی نیازمند برقراری عدالت و حمایت هستند. بدون یک تحقیقات کامل و مستقل، خطر واقعی برای اوکراینی‌هایی خواهد بود که باید با جراحات این جنگ در نسل‌های آتی زندگی کنند.

انتهای پیام

کد N488482