حشمتیان در گفت‌وگو با ایسنا:

عده‌ای به میثاق اصلاحات وفادار نماندند/مستقلین آماده ائتلاف با اصلاح‌طلبان هستند

شوراي شهر تهران,مستقل‌ها,اصلاح‌طلبان,اصولگرايان,شوراي شهر‌

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی با اشاره به انتخاب چمران به عنوان رییس شورای شهر تهران، اظهار کرد: کسانی باید وارد لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر می‌شدند که به اهداف و میثاق اصلاح‌طلبان پایبند باشند.

قدرتعلی حشمتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نحوه تهیه لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر در سال 92، اظهار کرد: قرار بود با هماهنگی سران جریان‌های مستقل و اصلاح‌طلب، من در لیست اصلاح‌طلبان قرار بگیرم به همین جهت مرتبا در جلساتی که در حزب اسلامی کار تشکیل می‌شد، حضور می‌یافتم.

وی در ادامه افزود: اما در روزهای آخر بدون توجه به سابقه سیاسی و اجرایی من، لیستی بدون ضابطه تهیه شد که نام من و چند نفر دیگر در آن لیست وجود نداشت. وقتی من گلایه خود را پیش آقای خاتمی گفتم وی به من گفت که هیچگاه مخالف حضور من در لیست اصلاح‌طلبان نبوده است.

این فعال سیاسی همچنین خاطرنشان کرد: در آن دوران میثاق‌نامه‌ای تهیه شد و همه ما این میثاق‌نامه را امضا کردیم. قبل از آن 38 تشکل سیاسی مستقل تصمیم داشتند لیستی مستقل را ارائه کنند که ما بنا بر خواسته اصلاح‌طلبان از این خواسته خود انصراف دادیم و به همکاری با اصلاح‌طلبان روی آوردیم. با این وجود در آخرین روزها خانم الهه راستگو را جایگزین من در لیست شد و نام من از این لیست حذف شد.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی در ادامه با بیان اینکه باید کسانی وارد این لیست می‌شدند که به اهداف اصلاح‌طلبان پایبند بودند، خاطرنشان کرد: اگر فردی به عنوان مستقل وارد شورای شهر می‌شد می‌توانست مستقلا عمل کند اما وقتی عده‌ای با حمایت اصلاح‌طلبان وارد شورای شهر می‌شوند باید به اهداف اصلاح‌طلبان پایبند باشند اما کسانی بدون ضابطه وارد این لیست شدند و به این میثاق‌نامه متعهد نماندند. در آن روزها به این دلیل که من توانایی مالی کافی نداشته و برچسب مستقل هم داشتم بیرون از لیست قرار گرفتم زیرا به من گفته شد که من باید اصلاح‌طلبی را بپذیرم اما من فردی مستقل بوده که بر اساس هماهنگی‌های گذشته با اصلاح‌طلبان ائتلاف کرده بودم.

مدیر مسئول نشریه جمعیت همچنین با بیان اینکه کسانی که لیست اصلاح‌طلبان را بستند و کسانی که افرادی را به این لیست تحمیل کردند اکنون مسئول و پاسخگو باید باشند، خاطرنشان کرد:‌ برای جلوگیری از تکرار اتفاقات شورای شهر نباید تصمیم‌گیری درباره اصلاحات به شورای اصلاحات موکول شود زیرا ما 150 یا 160 حزب و تشکل اصلاح‌طلب و مستقل داریم که دیدگاه‌های مشترک و نزدیکی دارند پس باید به گونه‌ای عمل شود که تمام این تشکل‌ها به همکاری دعوت شوند.

به گفته وی، اصولگرایان در انتخابات و عملکرد شورای شهر تهران از اصلاح‌طلبان بهتر عمل کردند زیرا لابی و برنامه‌ریزی بهتری داشتند و از کسانی حمایت کردند که به آنها وفادار بودند.

حشمتیان در ادامه با بیان اینکه چنددستگی و چندپارگی ضربه بزرگی به اصلاحات زد، خاطرنشان کرد: اتفاقات شورای شهر و استیضاح وزیر علوم نشان داد حامیان دولت باید اختلافات خود را کنار گذاشته و در عملکرد خود بازنگری داشته باشند.

این فعال سیاسی همچنین گفت: اصلاح‌طلبان در کنار چندپارگی نتوانستند بدنه اجتماعی را برای انتخابات شورای شهر به خوبی جذب کنند تا عضو بیشتری در شورای شهر داشته باشند. اکنون عده‌ای بدون تخصص به شورای شهر رفتند. به نظر من تنها سیاسی بودن، هنرمند یا ورزشکار بودن برای حضور در شورای شهر شرط کافی نیست بلکه باید مدیرانی باتجربه نیز در شورای شهر حضور داشته باشند. اصلاح‌طلبان باید از تنگ‌نظری خارج شوند و برای جذب اصلاح‌طلبان با ریشه تلاش کنند زیرا ادامه این روند موجب می‌شود تا آنها برای انتخابات مجلس هم دچار مشکل شوند.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی با بیان اینکه چارچوب فعالیت مستقلین واقعیات جامعه، قانون اساسی و خواسته مردم است، گفت: خط قرمز ما ولایت فقیه و رهبری است. مستقلین به تنهایی نمی‌توانند کرسی‌های مجلس یا شورای شهر را به دست آورند اما می‌توانند با اصلاح‌طلبان ائتلاف کنند زیرا ما با اصلاح‌طلبان اشتراک نظر داریم اما کاملا در اختیار آنها نیستیم.

حشمتیان در پایان گفت: ما اعتقاد داریم عامه مردم تفکر اصلاحات را بیشتر قبول دارند پس ما به دنبال همکاری با اصلاحات هستیم.

انتهای پیام

کد N487964