رییس جمهور/1/:راه امام هشتم اعتدال بود

رییس‌جمهور با بیان این‌که امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد، گفت: امام هشتم راهی را بر مبنای تدبیر امامت برگزید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی در جمع اقشار مختلف مردم مشهد در صحن جامع رضوی ضمن سلام و درود بر روان پاک هشتمین پیشوای شیعیان علی‌ابن موسی‌الرضا (ع)، اظهار کرد: آرزوی همه ایرانیان و شیعیان این است که در چنین شبی در بارگاه امام هشتم باشند که این سعادت نصیب دولت خدمتگزار شده است که به مرقد منور ایشان تشرف یابند.

وی با بیان این‌که امام هشتم، امام بزرگ شیعیان و امام پرافتخار برای ایرانیان و سرزمین پارس و شیعیان و اقوام مختلف سرزمین ایران است، خاطرنشان کرد: برای امام هشتم سفر به خراسان با فشارهای آن زمان دولت عباسی همراه بود اما او نه پیام حاکم زمان را رد کرد و نه پذیرفت.

روحانی توضیح داد: فشار مامون برای سفر علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) به پایتخت جهان اسلام آن زمان، هم پذیرشش و هم ردش برای امام هشتم امکان‌پذیر بود اما ایشان راه وسط و اعتدال را و راهی بر مبنای تدبیر امامت را برگزید.

رییس‌جمهور با بیان این‌که امام هشتم از شعار افراطیون و تندروان نترسید، افزود: امام رضا (ع) از این نترسید که عده‌ای بگویند چرا در برابر دعوت یک خلیفه جائر تسلیم شده است که تسلیم نشده بود و در برابر پیام دعوت، ردی را انتخاب کرد که در آن زمان می‌توانست موجب خونریزی در دنیای اسلام و میان علویان با عباسیان و عرب‌های آن زمان با ایرانیان شود؛ چرا که شرایط بسیار سختی در دنیای اسلام حاکم بود و با این اقدام امام رضا (ع) راه وسط و اعتدال و راه تدبیر را در زندگی سیاسی به ما آموخت.

وی خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) علیرغم این‌که پیام مامون را رد نکرد و بعد از اصرارهای بسیار آن را پذیرفت در برابر آرامگاه پیامبر (ص) آنچنان سخن گفت که نارضایتی خود را به گوش جهانیان برساند و از فرصتی که دشمن برای او ایجاد کرده بود، بهره گرفت.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که ایران سرزمین عشق به خاندان رسالت است، تصریح کرد: از دلایل اصرار مامون برای سفر علی ابن موسی‌الرضا (ع) به این سرزمین جذب افکار ایرانیان عاشق خاندان رسالت بود؛ چرا که شاهدیم خراسان و طبرستان با زور و شمشیر اسلام نیاوردند.

روحانی اضافه کرد:‌ به جز بخش کوچکی در ایران همه با عشق به اسلام و با فهم بلند در شناخت دین راستی و خاندان رسالت و اهل بیت (ع) راه اسلام و عشق به امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) را برگزیدند.

ادامه دارد...

کد N487627