روحانی در جمع مردم مشهد:| 202102

امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد

دولت

امام هشتم(ع) راهی را بر مبنای تدبیر امامت برگزید و انتخاب کرد. او از شعار افراطیون و تندروان نترسید که بگویند چرا امام هشتم در برابر دعوت یک خلیفه جائر تسلیم شده است که او تسلیم نشده بود و نه آنکه در برابر آن پیام دعوت ردی را انتخاب کرد

رئیس جمهور تاكید كرد: فشار مامون برای سفر آن حضرت به پایتخت جهان اسلام آن زمان مرو هم برای علی بن موسی‌الرضا(ع) پذیرش آن امکانپذیر بود که از آغاز بپذیرد و هم رد آن علی‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات و احتمال شهادت امکانپذیر بود اما امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی طی سخنانی در جمع مردم خراسان رضوی گفت: آرزوی همه ایرانیان و شیعیان این است که در چنین شبی در کنار بارگاه آن امام همام (ع) باشند و چه سعادتی است برای همه زائران و برای دولت خدمتگزار که امشب به زیارت این مرقد منور تشرف یافته است.

وی با بیان اینكه امام هشتم(ع)، امام پرافتخار برای ایرانیان و سرزمین پارس و پارسیان و شیعیان و اقوام مختلف سرزمین ایران است، اظهار داشت: شاید برای امام هشتم(ع) سفر به مرو و خراسان با فشاری که دولت عباسی زمان بر ایشان وارد آورده بودند، کاری بس سخت و دشوار بود. او نه قیام حاکم زمان را رد کرد و نه پذیرفت. فشار مامون برای سفر آن حضرت به پایتخت جهان اسلام آن زمان مرو هم برای علی بن موسی‌الرضا(ع) پذیرش آن امکانپذیر بود که از آغاز بپذیرد و هم رد آن علی‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات و احتمال شهادت امکانپذیر بود اما امام هشتم راه وسط و اعتدال را انتخاب کرد.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: امام هشتم(ع) راهی را بر مبنای تدبیر امامت برگزید و انتخاب کرد. او از شعار افراطیون و تندروان نترسید که بگویند چرا امام هشتم در برابر دعوت یک خلیفه جائر تسلیم شده است که او تسلیم نشده بود و نه آنکه در برابر آن پیام دعوت ردی را انتخاب کرد که آن زمان می‌توانست موجب خونریزی در دنیای اسلام و علویان در برابر عباسیان و عرب آن زمان در برابر ایرانیان شرایط بسیار سخت و سنگینی در دنیای اسلام بود و امام علی بن موسی‌الرضا(ع) راه وسط راه اعتدال و راه تدبیر را در زندگی سیاسی به ما آموخت.

روحانی با بیان اینكه امام رضا (ع) علی‌رغم اینکه پیام مامون را رد نکرد و بعد از اصرار قبول کرد در برابر قبر پیامبر آنچنان سخن گفت که نارضایتی خود را به گوش جهانیان رساند، تصریح كرد: او از این فرصتی که دشمن برای او ایجاد کرده بود استفاده و بهره‌برداری کرد. ایران سرزمین عشق به خاندان رسالت بود یکی از دلایل اینکه مامون اصرار داشت علی بن موسی‌الرضا(ع) به این سرزمین سفر کند برای جذب افکار ایرانیان عاشق خاندان رسالت بود.

رئیس جمهور با بیان اینكه خراسان و طبرستان با زور شمشیر اسلام نیاورد، خاطرنشان كرد: ایران جز بخش کوچک آن با عشق به اسلام و با فهم بلندشان در شناخت دین راستین و خاندان رسالت و اهل بیت راه اسلام و عشق به امیرالمومنین و اهل بیت اهل بیت و طهارت را برگزیدند. ایران فهیم، شرافتمند، قهرمان، آگاه و هوشیار خود برترین دین و بهترین راه که راه خاندان رسالت بود را برگزید و انتخاب کرد.

وی با تاكید بر اینكه خراسان یعنی سرزمین ادب و سرزمین شعرا یادآور شد: خراسان یعنی سرزمین رودکی و فردوسی، سرزمین زنده کردن ادب پارسی، خراسان یعنی سرزمین ادب و ادبیات و تاریخ. یعنی سرزمین بیهقی، خراسان یعنی سرزمین انقلاب، سرزمین ایستادگی، سرزمین رهبری نهضت اسلامی در این شهر و در این دیار توسط مقام معظم رهبری حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای. خراسان یعنی سرزمین شهید هاشمی‌نژاد، سرزمین مرجعیت، سرزمینی که آیت‌الله العظمی وحید خراسانی، سرزمین مرجع عالی‌قدر آیت‌الله سیستانی، سرزمین حوزه علمیه، سرزمین دانشگاه، سرزمین فرهیختگان، یعنی سرزمین اعتدال.

کد N487619