عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ایرنا:

آژانس در گزارش اخیر خود صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرد

کمیسیون امنیت,نشست 92

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آژانس در گزارش اخیر خود، صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

عباسعلی منصوری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به مذاکرات دو روز گذشته ایران و آمریکا اظهار داشت: بر اساس موضوعاتی که آژانس مطرح می کند ایران همواره در مسیر ان پی تی حرکت می کند، تمام اقداماتش شفاف است و هیچ مدرکی دال بر غیرصلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: 95 درصد مطالب مطرح شده از سوی آژانس این مطلب را بیان می کند که اقدامات ایران صلح آمیز است ولی متاسفانه آنان همیشه دو تا سه درصد ابهام را در مطالبشان بیان می کنند.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این راستا آنان همواره در کنار گزارش هایی که نشان دهنده شفافیت اقدامات ایران است جملاتی را همچون که «ما اقدامات اطمینان بخش را از سوی ایران مشاهده نکردیم» را مطرح می کنند که این جملات دارای ابهام است.

وی افزود: این جملات مبهمی که از سوی آژانس مطرح می شود به دلیل فشار غرب و رژیم صهیونیستی به آنان است که تلاش می کنند گزارش ها را غیرشفاف جلوه دهند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: آمریکایی ها برای این که خلع سلاح نشوند تلاش می کنند واژه های مبهم را در گزارش جا دهند ولی مطمئنا شفاف بودن پرونده هسته ای ایران برای آنان نیز واضح است.

وی درباره گزارش آژانس مبنی بر این که ایران در موعد مقرر به ابهامات پاسخ نداد، گفت: ما همواره پاسخ سوالات آژانس را داده ایم. شاید در مورد مطلبی، نظر ما این بوده که در گذشته پاسخ داده ایم و دیگر لزومی ندارد دوباره پاسخ آن را بدهیم.

منصوری در پاسخ به این سوال که آیا توافق نهایی بزودی قابل دسترسی است؟ اظهار داشت: این موضوع به عزم و اراده طرف مقابل بستگی دارد.

نمایندگان ایران و آمریکا بیش از ١٢ ساعت مذاکره سیاسی و هشت ساعت مذاکره کارشناسی طی دو روز گذشته (پنج شنبه و جمعه) با یکدیگر داشتند. این مذاکرات ، دومین مذاکرات دو جانبه بین تهران و واشنگتن پس از مذاکرات وین ٦ است.

همچنین قرار است ایران و سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه ١١ سپتامبر (٢٠ شهریور) در وین بصورت دو جانبه مذاکره کنند.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران ، مذاکرات دو جانبه با امریکا را مفید دانست و اظهار امیدواری کرد که این مذاکرات به حل اختلافات کمک کند.

عراقچی در عین حال گفت: البته هنوز تا حل مسایل فاصله داریم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار امیدواری کرد : انشاء الله تا ١٨ سپتامبر (٢٧شهریور ماه) که دور بعدی مذاکرات ایران و ١+٥ در نیویورک خواهد بود، پیشرفت داشته باشیم.

سیام**9121 **1449
کد N487230