میزگرد دانشجویی با موضوع ضرورت مطالبه‌گری دانشجویان برگزار شد

دانشجويي

بررسی روند مطالبات دانشجویی، چرایی عدم روحیه مطالبه‌گری در سال‌های اخیر و همچنین ضرورت تقویت مطالبه‌گری در دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در قالب میزگردی دانشجویی بررسی شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست ارسلان نیازی رئیس بسیج دانشگاه آزاد تهران، آرین غفاری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران جنوب و سامان ستوده نماینده تشکل آرمان، دانشگاه تهران حضور داشتند و به سوالاتی چون ویژگی‌های دانشجوی فعال، ویژگی‌های مطالبه‌گری در دانشجویان، تفاوت مطالبه گری بسیج دانشگاه با تشکل‌های دیگر و نیز چرایی تضعیف روحیه مطالبه‌گری در فضای دانشجویی سال‌های اخیر پاسخ دادند.

در ابتدای این برنامه رئیس بسیج دانشگاه آزاد تهران غرب، گفت: رهبر معظم انقلاب گفته‌اند بسیجی باید در وسط میدان باشد تا بتواند از ارزش‌های انقلاب حفاظت کند. یک دانشجوی انقلابی آرمان‌گرایی و ولایتمداری را در مطالبات اصلی خود قرار می‌دهد.

وی با اشاره به استراتژی مقام معظم رهبری بر ارتباط با دانشجویان، گفت: توجه به فرهنگ، تهدید و جنگ نرم از آن نکاتی بود که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند. بسیج دانشجویی این افتخار را دارد که پرچمدار تربیت و آموزش افسران جنگ نرم باشد که از مهمترین شاخصه‌هایش ولایتمداری و انقلاب داری و معرفت دینی و آگاهی است.

نیازی با بیان این‌که بسیج دانشجویی همیار مدیریت دانشگاه است، اظهار کرد: ما در راستای پیشبرد افسران جنگ نرم در دانشگاه‌ها کار می‌کنیم. بسیج مثل دیگر تشکل‌ها مطالبه گر است و وظیفه خود را انجام فرامین رهبری در فضای دانشگاه زیر نظر مصوبه‌های شورای اسلامی و شورای فرهنگی می‌داند. کار سیاسی تنها یک بعد از فعالیت‌های بسیج است.

وی در ادامه تصریح کرد: سالی که رهبر معظم سال فرهنگی نامیده‌اند، ما کارهای بسیاری را در زمینه محرومیت زدایی و فرهنگ‌سازی انجام دادیم. اما می‌دانیم که مطالبه‌گری خط قرمزهایی را هم دارد. تخلف از آرمان‌های امام را جایز نمی‌دانیم و در همین چارچوب‌ها به دلیل انقلابی و شیعه بودن مطالبه‌گری را از وظایف خود می‌دانیم.

در ادامه این نشست نماینده تشکل آرمان، دانشگاه تهران پزشکی با اشاره به غریزی بودن مطالبه‌گری در هر فردی، خاطرنشان کرد: انسان از بدو تولد به صورت غریزی مطالبه‌گر است. اما این مطالبه فردی است. هرچه سنش بیشتر می شود و بر آگاهی‌ها اجتماعی‌اش افزوده می‌شود به بلوغ جمعی می رسد و مطالبه‌گری‌های جمعی نیز پیدا می‌کند.

وی همچنین افزود: به نظر من دانشجو آرمان‌گرا است، که این ویژگی به اقتضای سنش است. مطالبه‌گری نیاز به آرمان‌گرایی و واقع‌بینی دارد. آن دوباید دوش به دوش هم باشند تا با دانستن خطوط قرمز و رعایت چارچوب‌ها، مطالبه گری به وقوع بپیوندد.

سامان ستوده با اشاره به عدم استقبال دانشجویان در سال‌های اخیر از مطالبه‌گری، خاطرنشان کرد: ما می‌خواستیم در دانشگاه ما یک کرسی آزاداندیشی در چارچوب‌هایی که از قبل می‌دانستیم برگزار کنیم. از دانشجویان خواهش کردیم تا در این نشست شرکت کنند. اغلب‌شان از ما می‌پرسیدند که شرکت در این کرسی آزاداندیشی دارد یا خیر،‌ آیا دوربین‌های دانشگاه آنها را رصد می‌کند و... .

وی در ادامه گفت: اینها نشانه این است که در نظر دانشجویان فضای دانشگاه امنیتی است. خیلی‌ها حاضر نشدند در آن نشست شرکت کنند این در حالی است که امام (ره) عقیده داشتند که حتی کمونیست‌ها نیز می‌توانند در دانشگاه کرسی آزاداندیشی داشته باشند. مقام معظم رهبری نیز تأکید دارند که بهترین روش فرهنگ‌سازی از طریق زبان است. چرا با روش‌های سلبی دانشجو را از مطالبه‌گری دور می‌کنید؟

نماینده تشکل آرمان، ابراز عقیده کرد: بسیاری ولایتمداری را این طور تعریف می‌ کنند که باید صبر کرد تا رهبری حرفی بزند و یا به ظن خود فکرخوانی می‌کنند و فکر می‌کنند نظر ایشان این است که مطالبه‌گری نباید باشد. در صورتی که ایشان بارها بر ضرورت مطالبه‌گری و اندیشه پروری و استدلال تأکید کردند.

در بخش دیگری ازاین نشست دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب، در پاسخ به این سوال که نقطه مقابل مطالبه گری چیست، گفت: اگر مطالبه‌گری نباشد دانشجو گوش به فرمان می‌شود، جهان سومی باقی می‌ماند و باعث عدم رشد و بالندگی کشورش خواهد شد. خیلی از معظلاتی که ما امروز با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم زنجیروار به هم متصل هستند.

وی در ادامه گفت: خیلی از معظلاتی که ما امروز با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم، زنجیروار به هم متصل هستند. اگر مطالبه‌گری نباشد مطالبه‌گری دیگر حوزه‌های جامعه هم ایجاد نمی‌شود. به طور مثال روحیه مطالبه‌گری در کارگران، کارمندان و زنان ضعیف است.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که بسیج منافاتی با دیگر تشکل‌های دانشجویی ندارد، گفت: ما خودمان به این مسأله تأکید داریم که وجود بسیج در دانشگاه منافاتی با وجود دیگر انجمن‌ها ندارد. یک زمانی ادبیات دنیا بر برد و باخت بود. سیاست داخلی ما متأثر از این عقیده بود اما امروز همان دنیا بر مسأله برد-برد تأکید می‌کند. ما نیز عقیده داریم که باید در کنار هم مسائل دانشگاهی را حل کنیم.

وی با اشاره به تجربه‌های دانشجویی در دهه‌های گذشته، خاطرنشان کرد: تجربه‌های جنبش دانشجویی در دهه 70 به ما نشان داد که هر دو طرف یعنی بسیج و جناح محافظه‌کار و همچنین دانشجویان دیگر ضرر کردند. ما اشتباهات نسل‌های گذشته را کنار می‌گذاریم و روشی مسالمت‌آمیز در پیش می‌گیریم.

در ادامه این نشست رئیس بسیج دانشگاه آزاد واحد تهران-غرب در پاسخ به این پرسش که آیا بسیج وابسته به ارگانی است و خودش نمی‌تواند فعالیتی داشته باشد، اظهار کرد: در بسیج دانشجویی مطالب دیکته شده و یا القا شونده نداریم. بسیج یکی از تشکل‌های قدیمی در دانشگاه‌ها است و در زمان جنگ با دستور تشکیل تشکل‌های طلبه و دانشجو توسط امام خمینی (ره) شکل گرفت.

این فعال دانشجویی با نقل قول از امام (ره) که گفتند دانشگاه مبدأ جامعه است و اگر دانشگاه اصلاح شود جامعه نیز اصلاح خواهد شد، خاطرنشان کرد: اگر مشکلی هم پیش آمده نتیجه فعالیت‌های خودی‌هاست نه دشمنان. امام خمینی (ره) عقیده داشتند که اگر دانشگاه اصلاح شود جامعه نیز اصلاح می‌شود برای این اصلاح احتیاج به تعریف گفتمان‌ها داریم. دانشجو وظیفه تبیین این گفتمان‌ها را دارد.

وی در ادامه با تأکید بر بازخوانی حوادث سیاسی در دانشگاه گفت: رهبری گفته‌اند بسیج دانشجویی زیرمجموعه‌ای از بسیج کل است، اما از دانشگاه جدا نیست.

ما به برخی مسائل سیاسی وارد می‌شویم مثل مسأله فتنه. این مسأله باید در دانشگاه بازخوانی شود تا از فتنه‌های نوظهور جلوگیری کند.

نیازی در پایان گفت: از آنجایی که مقام معظم رهبری بر مطالبه‌گری دانشجویان اصرار دارند و خودشان گفته‌اند که از وضعیت نامناسب موجود انتقاد کنید ما در مسأله صنفی زمانی که دانشگاه آزاد 15 درصد شهریه را افزایش داد بیانیه‌ای صادر کردیم و یا زمانی که سلف غذاخوری دانشگاه مشکل داشت باز هم بیانیه‌ای دیگر صادر کردیم. ما از شخصیت‌های مهم کشور می‌خواهیم که انتقادات دانشجویی را جدی بگیرند چرا که مقام معظم رهبری در بحث‌های مطالبه‌گری خود از جامعه دانشگاهی، جهاد علمی، آزاداندیشی، پیشرفت صنعت، دانشگاه اسلامی و همچنین تکمیل نکردن پازل دشمن را خواسته‌اند.

در ادامه غفاری با اشاره به خواسته اصلی دانشجویان که حضور در بازار کار اشاره و تأکید کرد: مهمترین، اولین و آخرین مطالبه دانشجویی این است که بازار کاری ایجاد شود تا دانشجو پس ازکسب مدرک بتواند کار کند. برای دانشجو مهم است که آینده شغلی داشته باشد که این آینده باید از طریق ارتباط دانشگاه با صنعت ایجاد شود. این مشکلی است که از بعد انقلاب تمامی دولت‌ها با آن دست‌و پنجه نرم می‌کردند.

وی با بیان این‌که باید تشکل‌های مختلف دانشجویی ایجاد و فعال شوند، یادآور شد: از آنجایی که تشکل‌های دانشجویی محدود است ما دانشجویانی داریم که در انجمن مستقل عضو می‌شوند اما عقیده آن انجمن را دارند، دانشجویانی هستند که عضو انجمن اسلامی می‌شوند اما برای یک انجمن که اسلامی است فعالیت نمی‌کنند. باید قبول کنیم که دانشجویان سوسیالیست، لیبرال و حتی کمونیست هم داریم.

این فعال دانشجویی در ادامه اظهار کرد: بسیج بر اساس اساس‌نامه‌اش نباید کار سیاسی کند اما تأکید ما بر این است که اختلافات را کنار گذاشته و بر روی فصل‌های مشترک کار کنیم. فصل مشترک بسیج و همه انجمن‌ها مشکلات صنفی است. دانشجو مشکلاتی از قبیل غذای نامناسب ، فضا و اساتید کم دارد اما هرگاه که خواستیم این مشکلات را مطرح کنیم گفتند امنیت کشور برهم نخورد و بهتر است سکوت کنیم.

ستوده در انتهای این نشست در پاسخ به این پرسش که چرا تشکلات دانشجویی به جای امور صنفی به مسائل سیاسی روی می‌آورند، پاسخ داد: در کشورهای غربی که سابقه دموکراسی بیشتری دارند تشکل‌هایی وجود دارد که فقط به حل مشکلات درون دانشگاهی می‌پردازد، درستش هم همین است اما از آنجایی که این تشکیلات در ایران جا نیفتاده بسیاری از فعالین دانشجویی فعالیت سیاسی می‌کنند تا با روی کار آمدن دولت و انتخاب وزیری همسو با آنها مشکلات صنفی‌شان برطرف شود.

وی معضل بزرگ این روزهای دانشگاه را روحیه انفعالی دانشجویان دانست و گفت: عدم توجه به مشکلات صنفی که کم هم نیستند از مشکلاتی است که جامعه دانشجویی به آن روبرو است. دانشجویان حتی مطالباتشان را به مسئولین نیز نمی‌گویند. این که چرا چنین وضعیتی پیش آمده نیازمند تحلیل کارشناسان و جامعه شناسان است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: درخواست مطالبه یک قسمت و ضامن اجرای آن یک قسمت دیگر است. دانشجو در دانشگاه باید تلاش کند که فعالیت‌های دانشجویی انجام دهد و در سطح کلان هم باید به مردم جامعه اجازه دهند تا تشکیلات سازی کنند. اگر برخوردهای سلبی کمتر شود اعتماد دانشجو به فعالیت‌های دانشجویی بیشتر می‌شود.

انتهای پیام

کد N487218