خواندنی هایی از فرود اجباری هواپیمای حامل آمریکایی ها در بندرعباس: 140 نظامی عضو ناتو مسافران پرواز

تسنیم نوشت:

"با هماهنگی‌های صورت گرفته و به دلیل ارائه اطلاعات غلط از سوی خلبان مجبور به نشاندن هواپیمای اجاره‌ای آمریکایی شدیم تا اطلاعات دقیق‌تری به ما بدهند و برهمین اساس در فرودگاه بندرعباس آن هواپیما را مجبور به فرود کردیم."

جاسم جادری استاندار هرمزگان به تشریح جزئیات فرود هواپیمای اجاره شده آمریکایی در فرودگاه بندرعباس پرداخت و گفت: این هواپیما که متعلق به یک شرکت خصوصی امارات بوده قصد عبور از فضای ایران را داشت، اما اطلاعات آن در سیستم کریدور هوایی ایران ثبت نشده بود.
او گفت: پس از آنکه از خلبان هواپیما درخواست اطلاعات شد، متوجه شدیم این اطلاعات غلط است و متناقض با آن اطلاعات اولیه بوده لذا با اخطار داده شده این هواپیما در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست.
استاندار هرمزگان گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته و به دلیل ارائه اطلاعات غلط از سوی خلبان، مجبور به نشاندن این هواپیما شدیم تا اطلاعات دقیق‌تری به ما بدهند و برهمین اساس در فرودگاه بندرعباس آن هواپیما را مجبور به فرود کردیم.

جادری با بیان اینکه پس از گفت‌وگو با خلبان هواپیما، وی به اشتباهات خود اعتراف کرد و امضا کرد که به ما اطلاعات غلط داده است، گفت: پس از آنکه ما از خلبان پرواز خواستیم به مقصد خود پرواز کند، به ما گفت که مدت زمان بسیاری از پروازش گذشته و باید گروه دیگری بیایند و هواپیما را به پرواز درآورند.
او با اشاره به برخورد مناسب نیروهای ایرانی با کادر پرواز هواپیما، گفت: هواپیمای مذکور ساعت 22 شب گذشته می‌توانست پرواز کند، اما به دلیل توقف زیاد و نداشتن مجوز پرواز از سوی خلبان و حضور گروه دوم و در اختیار گرفتن کنترل هواپیما، ساعت 3 بامداد فرودگاه بندرعباس را ترک کرد.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه فرودگاه بندرعباس حتی سوخت هم در اختیار این هواپیما قرار داده است، گفت: ما رفتاری مناسب با آنها داشتیم، اما آنها تلاش می‌کردند همکاری با ما نداشته باشند.
جادری ادامه داد: به دلیل اینکه آنها ورودشان به ایران غیرقانونی بود و اطلاعات غلط داده بودند، ترسیده بودند و حتی پیشنهاد ما برای استفاده از سرویس بهداشتی و استراحت داخل فرودگاه را هم نپذیرفتند.
او گفت: هیچ فرد نظامی به سمت هواپیما نرفت و تنها مدیر فرودگاه با آنها در ارتباط بود.
استاندار هرمزگان همچنین گفت: از مجموع 140 سرنشین هواپیما، 110 نفر آمریکایی و بقیه نیز از نظامیان کشورهای عضو ناتو بودند.

 

45231

 

کد N487191