12کشته در درگیریهای یمن

حوثی

تهران – ایرنا – درگیری های شب گذشته میان قبایل وفادار به دولت یمن و مبارزان حوثی دست کم 12 کشته بر جا گذاشت.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری ˈفرانسهˈ، درگیری ها در استان ˈجوفˈ واقع در شمال ˈصنعاˈ (پایتخت) زمانی رخ داد که حوثی ها قصد داشتند راه های منتهی به این شهر را که طی هفته های گذشته محل برگزاری تظاهرات گسترده حامیانشان بوده است، تحت کنترل درآورند.

بر اساس اعلام منابع قبیله ای، در این درگیری 12 نفر کشته شدند و بدین ترتیب شمار تلفات این کشمکش ها از پنجشنبه گذشته تاکنون به 34 نفر رسید که عبارتند از 20 سرباز و اعضای قبایل حامی دولت و 14 نفر از مبارزان گروه حوثی.

صنعا طی هفته های اخیر صحنه تظاهرات اعتراضی شیعیان حوثی بوده است.

دهها هزار نفر از حامیان این گروه روز گذشته (جمعه) در جاده منتهی به فرودگاه پایتخت به راهپیمایی پرداختند.

گروه شیعیان حوثی یمن پیشنهادهای ˈعبد ربه منصور هادیˈ رییس جمهوری این کشور را در زمینه انتصاب نخست وزیر جدید، جایگزینی دولت و کاهش بهای سوخت رد کرده است.

ˈطه المتوکلˈ عضو دفتر سیاسی گروه حوثی، حامیان را به ˈسرپیچی مدنیˈ فراخوانده و از آن ها خواسته است به منظور ادامه فشار بر دولت یمن روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز راهپیمایی کنند.

اعضای این گروه که طی چند هفته اخیر در مقرهای خود در نقاط مختلف خارج و داخل شهر صنعا مستقر شده اند، نسبت به افزایش 30 درصدی بهای سوخت و آن چه فساد دولت می نامند ناراضی هستند.

یمن از زمان شورش های یازده ماهه که در فوریه 2012 به برکناری ˈعلی عبدالله صالحˈ از قدرت منجر شد، تاکنون در مرحله گذارسیاسی باقی مانده است.

خاورم**9156**1566
کد N487120