هشدار روسیه به اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

تهران-ایرنا- وزارت خارجه روسیه امروز (شنبه) هشدار داد در صورت اجرایی شدن تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو، واکنش نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اگر تحریم های جدید اتحادیه اروپا اجرایی شود، ما نیز یقینا واکنش مناسب را در این زمینه نشان می دهیم.

اتحادیه اروپا روز گذشته تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال و همزمان اعلام کرد در صورتی که مسکو سربازان خود را از اوکراین خارج کند و آتش بس در این منطقه ادامه یابد این تحریم ها اجرایی نخواهد شد.

اتحادیه اروپا در تحریم های جدید ورود 24 مقام دیگر روسیه به 28 کشور این اتحادیه را ممنوع کرد و اموال انها در این منطقه را نیز توقیف می کند. قرار است این تحریم ها از روز دوشنبه اجرایی شود.

این تحریم ها در حالی اعمال می شود که نمایندگان دولت اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه روز جمعه طی مذاکراتی در مینسک ˈبلاروسˈ در مورد آتش بس توافق کردند؛ اما ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان گفت امضای توافق نامه به تنهایی دلیل خوبی برای تعویق تحریم ها نیست.

درگیری بیش از پنج ماهه در شرق اوکراین که بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد بیش از دو هزار و 600 کشته و 450 هزار بی خانمان بر جای گذاشت، نگرانی ها را از بابت تبعات سیاسی و اقتصادی این بحران به ویژه به دلیل تدابیر تنبیهی روسیه و اتحادیه اروپا و آمریکا علیه یکدیگر دامن زده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون چند دور تحریم های سیاسی و اقتصادی را علیه روسیه به دلیل بحران اوکراین اعلام و اعمال کرده اند. روسیه نیز به تلافی این تحریم ها تدابیر تنبیهی از جمله ممنوعیت واردات محصولات غذایی و میوه را از این کشورها مطرح کرده است.

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز شنبه (8 شهریور/ 30 اوت) در بروکسل تصمیم گرفتند پیش از اعمال تحریم های سخت گیرانه اقتصادی علیه روسیه یک هفته برای تنش زدایی در شرق اوکراین به مسکو وقت بدهند. رویارویی روسیه با اروپا و آمریکا به دلیل بحران اوکراین، بدترین رویارویی آنها بعد از پایان جنگ سرد در 1990 توصیف شده است.

اروپام**9157**5981
کد N487009