چین باعث سفر دالایی لاما به آفریقای جنوبی شد

یکی از معاونان دالایی لاما با اعلام اینکه مقامات قضایی آفریقای جنوبی برای جلوگیری از برآشفتگی چین، از دادن ویزا به رهبر معنوی تبتی‌ها خودداری کردند، گفت، دالایی لاما سفرش به آفریقای جنوبی برای شرکت در نشست دریافت کنندگان جایزه صلح نوبل را لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از اسکای نیوز، نانگسا چوئدون، یکی از معاونان دالایی لاما گفت، یک نماینده دولتی آفریقای جنوبی تلفنی به او اطلاع داده که این کشور به دلیل امکان مخدوش شدن روابطش با چین نمی‌تواند برای دالایی لاما ویزا صادر کند.

در همین حال سخنگوی دزموند توتو، اسقف اعظم سابق آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل گفت: خودداری از صدور ویزا برای رهبر معنوی تبعیدی تبت، می‌تواند باعث تحریم‌ شدن چهاردهمین نشست سالانه صلح شود.

او در این باره گفت: من شنیده‌ام که در صورت اجازه نیافتن دالایی لاما برای حضور دراین نشست سایر مهمانان دعوت شده نیز شرکت نخواهند کرد.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی نیز گفت، این نهاد تاییدیه کتبی دریافت کرده که دالایی لاما در این نشست شرکت نخواهد کرد.

دو سال پیش، یک دادگاه عالی آفریقای جنوبی دریافت که دولت با عدم صدور ویزا برای تبتی‌ها غیرقانونی عمل کرده است. دولت چین که دالایی لاما را به تشکیل کمپین برای استقلال تبت محکوم می‌کند، معمولا از نفوذ سیاسی و اقتصادی خود برای فشار بر دولت‌ها در سراسر جهان جهت قطع هر نوع ارتباطی با دالایی لاما استفاده می‌کند.

چین بزرگترین شریک تجاری آفریقای جنوبی است.

نشست سران نوبل در کیپ تاون طی روزهای 13 تا 15 اکتبر برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N486967