نهاوندیان:

تعامل میان بخش های دولتی و خصوصی می تواند سبب خروج از اقتصاد دولت سالار باشد

تعاون

تهران - ایرنا - رئیس دفتر رییس جمهور با اظهار تاسف از اینکه طی سالها در کشور اقتصاد دولت سالار شکل گرفته است، گفت: افزایش تعامل میان بخش های دولتی و خصوصی می تواند نقش موثری در خروج از اقتصاد دولت سالار ایفا نماید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد نهاوندیان روز شنبه در نهمین جشنواره تعاونی های برتر که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده بود، افزود: بخش خصوصی نباید تعاونی را مزاحم خود بداند و تعاون نیز نباید گمان کند که برای رشد او باید بخش خصوصی کوچک شود.

وی اظهار داشت: برآورد ها در چهار ماهه نخست امسال نشان می دهد که به طور مثبت نرخ رشد بالای دو درصد در اقتصاد ایران شروع به تحقق کرده و امیدواریم که تا پایان سال بهتر شود.

وی ادامه داد: پس از یکسال توقف کاهش نرخ تورم، خروج از رکود در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم ظرف دو سال آینده به تورم تک رقمی برسیم و ثبات لازم در اقتصاد به وجود آید و سیاست های توسعه ای عملکرد و تاثیر خود را داشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: خروج از رکود تصمیمی نیست که عده ای در دولت آن را اتخاذ کرده باشند و به شیوه های گذشته نظیر گرفتن استقراض از بانک مرکزی انجام شود، بلکه تصمیم به خروج غیرتورمی از رکود باید در همه جامعه اقتصادی اتخاذ شود تا تعاونی ها بتوانند در این امر نقش داشته باشند.

نهاوندیان ادامه داد: نباید به دنبال بانک ها باشیم که به تعاونی ها خط اعتباری بدهند، زیرا قبل از اینکه فایده رشد نصیب مردم شود، ضرر تورم قدرت خرید مردم را پایین می آورد بنابراین باید به فکر پتانسیل های اقتصادی باشیم.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: در حال حاضر همه عوامل تولید با پایین ترین ظرفیت کار می کنند، علیرغم فراوان بودن امکان صادراتی، بازار بزرگ اشباع نشده داریم و یک نگاه مثبت به آینده کم داریم چرا که تعاونی ها باید پیشقدم این کار شوند و به یکدیگر اعتبار و هم افزایی خود را با سایر بخش های اقتصادی بویژه بخش خصوصی افزایش دهند.

وی همکاری بین بخش خصوصی و تعاونی را یکی از ضرورت های رشد بخش تعاون دانست و تاکید کرد: ما میراث یک پیشینه دولتی شدن مستمر در اقتصاد ایران بوده ایم که به دولت سالاری در اقتصاد ایران منجر شده است، اما حالا که نظام عزم کرده باید به سمت تحقق اهداف سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که علیرغم ابلاغ در اجرا به خوبی پیش نرفت، حرکت کنیم.

نهاوندیان گفت: باید بین دو بخش خصوصی و تعاونی همکاری نزدیک صورت گیرد، بخش خصوصی نباید تعاونی را مزاحم بداند و این نگاه پرخطایی است همچنان که تعاونی نباید گمان کند برای رشد او بخش خصوصی باید کوچک شود.

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: همکاری دو بخش تعاونی و خصوصی سهم بخش غیردولتی در اقتصاد ایران را بالا می برد و لازمه توانمند شدن بخش تعاون توانمندی تک تک اعضاء و واحد های تعاونی است.

وی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به طور جدی عزم خود را بر حمایت از فرآیند اشتغال و واگذاری تصدی ها از بخش دولتی به غیر دولتی گذاشته است. از نگاه دولت جایگاه بخش تعاون و واحد های تعاونی در حوزه های مختلف جایگاه ممتازی است و دولت وظیفه خود می داند که از شکل گیری توانمند سازی در تعاونی ها و به طور خاص تعاونی های دانش بنیان حمایت مضاعف داشته باشد.

نهاوندیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تعاونی ها باید بتوانند روحیه مشارکت خود را در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری تجلی کنند و تاکنون نقش خود را در پیشبرد کشور و جبران کاستی ها و نارسایی ها ایفا کرده اند، تصریح کرد: روح تعاون مهمتر از شکل تعاونی است اگر روح در تعاون متجلی تر باشد آن تعاونی موفق تر است، ولی صرف این که تعاونی داشته باشیم اما فاقد روح تعاون باشد، کارآمدی ندارد.

به گفته رییس دفتر رییس جمهور، تعاونی ها می توانند پس انداز های کوچک را تجمیع کنند و این سرمایه را به حرکت درآورند مشروط بر اینکه روحیه تعاونی میان اعضاء وجود داشته باشد.

نهاوندیان متذکر شد: در شرایط کنونی توقع از بخش تعاونی این است که بیشترین مشارکت را تامین کنند و خلاف توقع است که از عنوان تعاونی به بهانه رانت استفاده شود.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: در بحث تعاونی های سهام عدالت در پاسخ به این پرسش که میزان مشارکت مردم در مدیریت این تعاونی ها در کدام نقطه است، پاسخ روشنی دریافت نکرده ایم، لذا باید در تعاونی ها تجلی مشارکت اجتماعی و تبلور روح تعاون را بیشتر از بخش های دیگر ببریم.

وی اضافه کرد: دولت یازدهم نام تدبیر و امید را برای خود انتخاب کرد نه از باب اینکه تنها کسانی که در کابینه هستند تدبیر می کنند و امیدوارند؛ بلکه دولت یازدهم متکی به ملت ایران است که تدبیر کنند و امیدی را که ایجاد کرده اند، ادامه دهند.

نهاوندیان در پایان تاکید کرد: تاکید دولت یازدهم تبلور مشارکت اجتماعی در ابعاد مختلف حیات اجتماعی است.

اقتصام(3)9123**1558
کد N486931