تورم و کاهش تجارت خارجی چالش های اصلی دولت جدید اندونزی/ چالش ها در کمین جوکووی

جوکووی

کوالالامپور – ایرنا – تازه ترین تجزیه و تحلیل های اقتصادی در اندونزی نشان می دهد به رغم کاهش تورم در ماه های گذشته و همچنین ثبات نسبی تجارت خارجی، این کشور در ماه های آینده با تورم و کاهش تجارت خارجی دست و پنجه نرم خواهد کرد و توان ˈجوکو ویدودوˈ رییس جمهور منتخب این کشور را می سنجد.

به گزارش ایرنا، میزان تورم در اندونزی طی ماه گذشته میلادی به 3.99 درصد کاهش یافته است که این رقم در ماه پیش از آن 4.53 درصد بوده است.

ˈجاکارتا پستˈ اعلام کرد شاخص بهای مصرف کننده در اندونزی نیز طی ماه آگوست به 0.47 صدم کاهش یافت که این رقم در ماه پیش از آن 0.93 درصد گزارش شده بود.

با وجود کاهش نرخ تورم مقامات و تحلیلگران اقتصادی اندونزی با استناد به دلایل مختلف بر این باورند که اندونزی در ماه های آینده نرخ تورم بالایی را تجربه خواهد کرد.

دولت جدید اندونزی که قرار است از 29 مهر قدرت را در دست گیرد، با منابع مالی محدودی برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود در ماه های باقیمانده امسال مواجه است و از این رو برنامه قطع یارانه سوخت را در سه ماهه آخر سال جاری میلادی در دستور کار قرار خواهد داد که این امر می تواند پیامدهای ناگوار اقتصادی برای دولت جدید اندونزی در پی داشته باشد.

دولت جدید در بودجه سال آینده کاهش یارانه برق را نیز در نظر گرفته است و براساس اطلاعات منتشر شده حدود 30 درصد از یارانه اختصاص یافته به برق در اندونزی در سال 2015 میلادی کاهش می یابد.

بودجه سال 2015 اندونزی هم اکنون در دستور کار مجلس قرار داد و تاکنون جزئیات نهایی آن اعلام نشده است.

دولت همچنین مصوب کرده است بهای گاز را به مقدار 14.4 درصد افزایش دهد که این امر نیز می تواند تورم بخش حمل و نقل اندونزی را که از شاخص های مهم در تعیین شاخص بهای مصرف کننده است در پی داشته باشد.

از نظر تجارت خارجی نیز در ماه رمضان امسال با توجه کندتر شدن روند انجام کارهای اداری، واردات در مقایسه با ماه پیش از آن 10.5 درصد و در مقایسه با سال گذشته 19.3 درصد کاهش یافت و به رقم 14 میلیارد و 100 میلیون دلار رسید.

در مجموع میزان واردات اندونزی در هفت ماهه امسال با کاهش هفت درصدی در مقایسه با دوره مشابه پیش از آن به 104 میلیارد دلار کاهش یافت.

صادرات اندونزی در ماه جولای نیز با کاهش هشت درصدی به نسبت ماه پیش از آن مواجه شد و کاهش شش درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل را شاهد بود و به رقم 14 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید.

کاهش صادرات اندونزی در ماه های گذشته به دلیل کاهش درخواست برای ماشین آلات الکتریکی، لاستیک و جواهر آلات رخ داده است.

با کاهش قابل توجه صادرات، میزان کل صادرات این کشور در هفت ماهه امسال به رقم 103 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پیش از آن سه درصد کاهش داشته است.

جوکو ویدودو معروف به جوکووی که با سابقه اجرایی در یکی از شهرهای کوچک اندونزی و دو سال سابقه فرمانداری جاکارتا پایتخت اندونزی با کسب 53.15 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری اندونزی سکان هدایت این کشور را در اختیار گرفته است، در این مسیر با چالش های عمده ای از جمله تجارت خارجی و کنترل تورم روبرو است.

آمار منتشر شده نشان می دهد دولت جدید اندونزی به رهبری ˈجوکو ویدودوˈ در سه ماهه آخر سال جاری میلادی با چالش های عمده اقتصادی مواجه است که نیازمند مدیریت کارآمد است تا بتواند این بحران را در ابتدای تصدی خود بر این کشور با موفقیت پشت سر بگذارد.

آساق**241**1611
کد N486560