تظاهرات گسترده حامیان حوثی ها در یمن ادامه دارد

حوثی

تهرا ن- ایرنا – حامیان گروه حوثی های یمن روز گذشته (جمعه) با برپایی تظاهرات گسترده، بار دیگر بر مطالبات سیاسی و مدنی خود تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ˈفرانسهˈ، دهها هزار نفر از حامیان گروه حوثی روز گذشته پس از اقامه نماز جمعه در خیابان منتهی به فرودگاه صنعا (پایتخت) به راهپیمایی پرداختند.

این منطقه طی هفته های گذشته نیز صحنه تظاهرات اعتراضی شیعیان حوثی بوده است.

گروه شیعیان حوثی یمن پیشنهادهای ˈعبد ربه منصور هادیˈ رییس جمهوری این کشور را در زمینه انتصاب نخست وزیر جدید، جایگزینی دولت و کاهش بهای سوخت رد کرده است.

ˈطه المتوکلˈ عضو دفتر سیاسی گروه حوثی، حامیان را به ˈسرپیچی مدنیˈ فراخوانده و از آن ها خواسته است به منظور ادامه فشار بر دولت یمن روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز راهپیمایی کنند.

اعضای این گروه که طی چند هفته اخیر در مقرهای خود در نقاط مختلف خارج و داخل شهر صنعا مستقر شده اند، نسبت به افزایش 30 درصدی بهای سوخت و آن چه فساد دولت می نامند ناراضی هستند.

این گروه همچنین تاکید کرده است که کارزارش علیه دولت را تشدید خواهد کرد. مبارزان حوثی در شمال نیز با قبایل وفادار به دولت مواجه شده اند. در تنش های اخیر که در استان ˈجوفˈ واقع در شمال صنعا رخ داد، 17 نفر از مبارزان حوثی و 5 نفر از اعضای قبایل حامی دولت کشته شدند.

روز پنجشنبه گذشته و به دنبال تلاش گروه حوثی برای به دست گرفتن کنترل مسیر مواصلاتی ˈمأربˈ به صنعا، درگیری ها تشدید شد.

به گفته تحلیل گران، حوثی ها قصد دارند بر ارتفاعات شمالی یمن که شیعیان از اکثریت برخوردارند، مسلط شوند.

یمن از زمان شورش های یازده ماهه که در فوریه 2012 به برکناری ˈعلی عبدالله صالحˈ از قدرت منجر شد، تاکنون در مرحله گذارسیاسی باقی مانده است.

خاورم**9156**1566
کد N486499