گورباچف: غرب از سوق دادن اوکراین به سوی ناتو دست بردارد

روسيه,ناتو,اوکراین

آخرین رهبر شوروی سابق بار دیگر فروپاشی سریع و بدون فکر اتحاد جماهیر شوروی را دلیل ناآرامی‌های کنونی اوکراین دانسته و گفت: راه حل صلح آمیز برای این بحران تنها از طریق ازسرگیری مذاکرات میان روسیه و آمریکا ممکن است.

آخرین رهبر شوروی سابق بار دیگر فروپاشی سریع و بدون فکر اتحاد جماهیر شوروی را دلیل ناآرامی‌های کنونی اوکراین دانسته و گفت: راه حل صلح آمیز برای این بحران تنها از طریق ازسرگیری مذاکرات میان روسیه و آمریکا ممکن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوری این نظرات را در بخش نتیجه گیری تازه‌ترین کتاب خاطراتش تحت عنوان «پس از کرملین» که قرار است به زودی منتشر شود، مطرح کرده است.

این نتیجه گیری پیش از انتشار کتاب توسط روزنامه «نووایا گازتا» چاپ شده است.

گورباچف در این نتیجه گیری نوشته است: به نظر من درگیری‌های اوکراین تنها می‌تواند از طریق مذاکره هم در سطح داخلی و هم در سطح بین المللی حل شود. کشورهای مهم به شدت مقصر این وضعیت کنونی ناگوار هستند چرا که آن‌ها از ابتدا تمامیت ارضی اوکراین را محک می‌زدند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه ‌آلمان و فرانسه در حال حاضر این مساله را درک کرده و در حال انجام اقداماتی به منظور کاهش این بحران هستند که بسیار خوب است.

وی همچنین تاکید کرد: در سیاست خارجی اوکراین، برقراری روابط خوب با روسیه باید به یک اولویت تبدیل شود و این مساله باید از سوی کشورهای غربی درک و پذیرفته شود. رهبران این کشورها باید از سوق دادن اوکراین به سوی عضویت در ناتو دست بردارند چرا که این اقدامات هیچ نتیجه‌ای جز درگیری میان اوکراین و روسیه نخواهد داشت.

با این حال به عقیده گورباچف، نقش اصلی در این سازش باید به صورت مشترک از سوی روسیه و آمریکا ایفا شود. این کشورها بسیار مهم و مشهور هستند چرا که اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شوند و می‌توانند نفوذ بسیاری در این سازمان داشته باشند. این راه حل که به صورت مشترک تهیه شده می‌تواند عامل قدرتمندی برای تغییر مسیر منفی رویدادها باشد.

وی نوشت: تلاش‌های بعدی می‌تواند برگزاری مذاکره‌ای گسترده‌ میان تمامی بازیگران اوکراین با هدف مهم نجات کشور و دستیابی به توافقی ملی باشد. این اقدام پس از تمامی اتهامات، دشمنی‌ها و خونریزی‌ها کار بسیار دشواری است اما راه دیگری وجود ندارد.

این رهبر شوروی سابق بار دیگر تکرار کرد که ریشه ناآرامی‌های کنونی در فروپاشی شتابزده اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی نهفته است.

وی ادامه داد: آن‌ها به هشدارها و پیشنهادهای من گوش ندادند. آنها فراموش کردند که روابط میان مردم همیشه احتیاط و توجه شدید به پیامدهای اقدامات را ایجاب می‌کند. برخی مردم ممکن است بگویند که این مساله مربوط به گذشته است. اما گذشته همیشه با حال در ارتباط است و همواره اشتباهات سیاستمدارران را به ما یادآوری می‌کند.

انتهای پیام

کد N486447