توافق ناتو برای تشکیل نیروهای "سرنیزه"

ائتلاف نظامی ناتو بر سر تشکیل نیروهای واکنش سریع موسوم به "سرنیزه" در بحبوحه‌ افزایش نگرانی‌ها درباره بحران اوکراین و افزایش بحران شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) موافقت کرده است.

ائتلاف نظامی ناتو بر سر تشکیل نیروهای واکنش سریع موسوم به "سرنیزه" در بحبوحه‌ افزایش نگرانی‌ها درباره بحران اوکراین و افزایش بحران شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تصمیم در جریان نشست سران ناتو در ولز مطرح شد. در همین حال مذاکرات آتش بس در شرق اوکراین آغاز شده اما بیشتر درگیری‌ها در نزدیکی شهر ماریوپول گزارش شده است.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، اوکراین، روسیه و جدایی طلبان روس‌گرا در نشست بلاروس حاضر شده‌اند و کشورهای غربی نیز به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه هستند. غرب، روسیه را به ارسال سلاح و نیرو برای حمایت از شورشیان در شرق اوکراین متهم کرده؛ اتهامی که مسکو نمی‌پذیرد. بیش از 2000 تن در جریان این درگیری پنج ماهه کشته شده‌اند.

انتظار می‌رود که تحریم‌های مضاعف سیستم بانکداری، انرژی و دفاعی روسیه را هدف گیرند و علاوه بر این نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در حلقه‌ی تحریم‌ها وارد شوند. با این حال مقام‌های انگلیس می‌گویند که این تحریم‌ها، چه مذاکرات آتش بس در مینسک، پایتخت بلاروس، به نتیجه برسد و یا نه، انجام خواهد شد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تاکید کرد که "قطعا اطمینان ندارد" که مذاکرات صلح در مینسک به نتیجه برسد.

وی گفت: اوکراین به عنوان یک کشور و من به عنوان رهبر اوکراین هر کاری لازم است انجام می‌دهیم تا صلح برقرار شود چرا که ادامه این درگیری موجب فاجعه بشری می‌شود. ثبات و امنیت اوکراین با تجاوز روسیه تضعیف شده است.

در جریان نشست دو روزه ناتو در ولز، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، اعلام کرد که نیروی "سرنیزه" بخشی از طرح جدید ناتو است که شمار نیروهای آن هزاران تن خواهد بود و این نیروها می‌توانند ظرف 48 ساعت در هر نقطه از جهان مستقر شوند.

وی افزود: در این برهه حساس، ناتو باید این آمادگی را داشته باشد که عملیات‌های کاملی را برای محافظت از متحدانش در برابر تهدیدها انجام دهد. دولت انگلیس پیشنهاد داده است که 3500 نیروی انگلیسی در این نیروی جدید حضور داشته باشند که شامل نیروهای هوایی، دریایی و نیروی ویژه می‌شود.

راسموسن در جریان نشست روز جمعه گفت: این اقدام پیام روشنی را ارسال می‌کند، ناتو در تمام اوقات از متحدانش حفاظت می‌کند. پیام این اقدام برای متجاوزان احتمالی نیز روشن است اگر شما به یک متحد ما حمله کنید، با کل این ائتلاف رو به رو می‌شوید.

انتهای پیام

کد N486217