ایران هواپیمای حامل نظامیان آمریکا را وادار به فرود در بندرعباس کرد

جام جم نوشت:

 رسانه های آمریکایی مدعی شده اند که جنگنده های ایرانی یک فروند هواپیمای نظامی نیروهای ائتلاف که از افغانستان برخاسته بود وادار به فرود کردهاند.
مقامات آگاه به این موضوع به واشنگتن پست می گویند یک هواپیمای تحت اجاره نیروهای ائتلاف که از پایگاه بگرام افغانستان راهی دوبی بوده روز جمعه بنا به درخواست ایران در شهر بندر عباس به زمین نشست. بنا بر این گزارش، این اتفاق پس از آن رخ داد که مقامات ایرانی در برنامه پروازی این هواپیما تردید کردند.
واشنگتن پست در توضیح جزئیات بیشتر این حادثه نوشته برج های مراقبت ایرانی پس از تماس با این هواپیما به آن دستور دادند به افغانستان برگردد و برنامه پروازی خود را اصلاح کند اما هنگامی که خلبان ها به برج مراقبت ایران گفتند که سوخت کافی برای بازگشت به افغانستان ندارند، از آنها خواسته شد فرود بیایند.
یک مقام آمریکایی گفت که جنگنده های ایرانی این هواپیما که 100 سرنشین آمریکایی و 2 سرنشین کانادایی داشت اسکورت کرده اند. مقامات دیگر آن را تکذیب کرده و گفته اند هواپیما بدون اسکورت جنگنده ها به زمین نشسته است.
طبق گزارش ها هواپیمای مورد نظر از شرکت هواپیمایی فلای دوبی اجاره شده بود.
یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این خبر، گزارش اولیه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست که مدعی شده بود ایران یک هواپیمای نظامی «تحت اجاره آمریکا» را در بندر عباس وادار به فرود کرده رد کرد. وی اما در توضیحات بیشتر گفت که این هواپیما تحت اجاره نیروهای ائتلاف افغانستان به رهبری آمریکا بوده و علت فرود آن در ایران به علت برخی برنامه های پروازی این هواپیما بوده است.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در دقایق آغازین بامداد روز شنبه ابتدا گزارش داد ایران یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا را در بندر عباس وادار به فرود کرده است اما دقایقی بعد، خبر خود را اصلاح کرد و نوشت هواپیمای مورد نظر تحت اجاره نیروهای ائتلاف نظامی افغانستان به رهبری آمریکا بوده است.
هر چند در اصل ماجرا و اقدامی که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در قبال این هواپیمای نظامی آمریکایی انجام دادهاند، خللی وارد نمیشود، این هواپیما چه در اجاره آمریکاییها بوده یا متعلق به آنها تحت امر و نظر نیروهای نظامی این کشور قرار داشته ایران هم آن را وادار کرده که بنشیند.

اخباری که منتشر شده است از سوی رسانههای آمریکایی است، اکنون باید منتظر باشیم تا مقامات کشورمان از جمله نیروهای مسلح در این باره توضیح بدهند و ماجرا را همانگونه که بوده است در اختیار مردم قرار دهند.
تازهترین خبر در زمینه فرود هواپیمای نظامی حامل آمریکاییها حاکی است شرکت هواپیمایی «فلای دوبی» در بیانیه ای اطلاع داد هواپیمای این شرکت پس از اصلاح برنامه پروازی خود شهر بندرعباس را به مقصد دوبی ترک کرده است.

 

45231

 

کد N486021