در آیین تجلیل از قهرمانان و مدال آوران

رئیس جمهور: بالا بودن آستانه تحمل دولت برای مردم زیبا است

رئیس جمهور گفت: این برای مردم که می بینند آستانه تحمل دولت بالا است و تخریب و حتی نقد ناروا را تحمل می‌کند، زیباست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین روحانی در آیین تجلیل از قهرمانان و مدال آوران کشورمان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مدال آوران و قهرمانان همزمان با میلاد با سعادت امام رضا (ع) گفت: از آغاز دولت یازدهم ظاهرا اقبال و بخت با این دولت همراه بوده چنانچه همزمان با جشنی که مردم برای انتخابات ریاست جمهوری برپا کرده بودند جشن و شادی حضور ورزشکاران ما و صعود آنها برای جام جهانی،‌ نشاط و خوشحالی مردم را مضاعف کرد و بعد از آن نیز در زمینه ها و بخش های دیگر ورزشی همواره ورزشکاران ما توانستند لبخند را بر لبان ملت بزرگ و عزیز ایران بنشانند.

وی با بیان اینکه یکی از آثار ورزش قهرمانی ایجاد هیجان و نشاط در جامعه است اظهار کرد: البته در گذشته و سالهای قبل از انقلاب گاهی این سخن مطرح می شد که اساسا قهرمانی در میان یک ملت معنا و مفهومی ندارد. مردم همه قهرمانند و باید باشند البته این از لحاظ تعبیر و شعار شاید بد نباشد اما وقتی موضوع را با واقعیت در زمینه های مختلف تطبیق می دهیم می بینیم که دنیای ما هم دنیای رقابت و هم دنیای قهرمانی است.

روحانی در ادامه خطاب به جمع حاضر گفت :‌شما و جوانان ایرانی در رقابت های علمی و در المپیادهای مختلف می توانید پیروزی به دست بیاورید و صاحب مدال شوید و این قهرمانی نشاط آور برای مردم و ملت ما قلمداد می‌شود.

او همچنین گفت : در دنیای دیپلماسی وقتی قهرمانان دیپلماسی ما در صحنه منطق و گفت‌و‌گو با دنیا و دیپلمات های جهان پیروزی به دست می آورند این قهرمانی سیاسی برای ملت ما سرور انگیز است.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد :‌اصولا قهرمانان هم نشاط آور اند و همین که قادراند بهترین الگو ها برای نسل جوان و جامعه ما باشند. البته ما دلمان می خواهد قهرمانانمان پهلوان هم باشند و بین پهلوانی و قهرمانی منافاتی نیست اگرچه پهلوانی رتبه بالایی است و الگوی مان نیز در این زمینه امیر المومنین علی (ع) است. امیر المومنین قهرمان میدان های نبرد بود و همچنین پهلوان میدان ها نیز بودند.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: هر کس به میدان می رود قاعدتا برای پیروزی و قهرمانی می رود اما نه پیروزی به هر قیمتی. پیروزی توام با قوانین و قواعد رقابت و اخلاق ورزش و رقابت مدنظر است ما هم نیاز به قانون و هم نیاز به اخلاق داریم. البته قانون، اخلاق ظاهری و مدون است و اخلاق، قانون باطنی است و ما نیاز به این هر دو داریم.

رئیس جمهور در همین راستا اضافه کرد در میدان های ورزشی قانون توسط داور با پشتوانه ای که همراه با کارت زرد و قرمز دارد اعمال می‌شود.کارت زرد و قرمز بد نیست به شرط اینکه داوران بیرون و تیزبینان جهان آن داوری را بپسندند و بپذیرند. چراکه دیده ایم که گاهی وقتی از کارتی استفاده می‌شود همه تماشاگران با نگاه و زبانشان داور را محکوم می‌کنند. به هر حال چاره ای نیست در میدان ورزش باید کارت داور را پذیرفت اما همه یادمان باشد چشم ها و وجدان جهانیان داوران اصلی هستند اگر چه در میدان ورزش قانون داورصحنه اعمال می‌کند اما اخلاق را داوری جهانی قضاوت گر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما می خواهیم ورزشکاران ما هم قهرمان و هم پهلوان باشند خاطر نشان کرد : وقتی شما بازی های جام جهانی را تماشا می کردید و البته من هم خودم در ساعاتی تماشاگر این بازی بودم زمانی که جوانان ایرانی در صحنه خوب بازی می کردند این موضوع غرورآفرین و نشاط آفرین بود. و در این راستا این نکته حائز اهمیت است که ما هم به ادب جسم و هم به ادب جان نیازمندیم ما بدن ورزیده و اخلاق وارسته می خواهیم و شما می توانید برای نسل جوان ما هر دو را داشته باشید و نسل ما را به سمت زندگی پرنشاط دعوت کنید. چراکه شادی هم حق مسلم ماست.

روحانی با بیان اینکه مردم ما می خواهند با نشاط و شاد باشند و بسیاری از اوقات شما ورزشکاران می توانید این شادی را برای ملت ما به ارمغان بیاورید افزود: البته دولت وظایف بسیار سنگین تری برای شادی مردم به دوش دارد آنوقت که شاخص تورم پایین می آید این موضوع برای مردم شادی آفرین و نشاط آور است وهمچنین وقتی که مردم می بینند دولت تلاش دارد که بر رکود فائق بیاید و قدمهای اولیه را برداشته شاد می‌شوند .

وی افزود: برای مردم زیبا است که می بینند آستانه تحمل دولت بالا است و حتی تخریب و نقد ناروا را تحمل می‌کنند و مردم دلشان می خواهد آستانه تحمل بالا برود و همه ما باید آستانه تحملمان را بالا ببریم.

روحانی گفت:‌وقتی در محیط زیست تحول پیدا می‌کند و هوای شهرهای بزرگ بهتر می‌شود این موضوع نیز برای مردم ما شادی آفرین است و به طور کلی ما باید مردم مان را شاد کنیم و در این شادی همه مردم باید سهیم و شریک باشیم.

ادامه دارد

کد N485624