هیات علمی و دانشگاهی ترکیه عازم ایران شد

ایران,دانشگاه

آنکارا – ایرنا – هیات بلند پایه 15 نفره متشکل ازمسوولین و استادان دانشگاه های شرق ترکیه بخصوص دانشگاه آتاتورک ارزروم روز جمعه عازم ایران شد.

به گزارش ایرنا، این هیات برای نخستین بار به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارزروم و مرکز همکاری های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به ایران اعزام می شوند.

ˈمحمد پیریˈ وابسته فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ارزروم درگفت وگو با خبرنگار ایرنا در آنکارا افزود: معاون دانشگاه آتاتورک، معاون دانشگاه موش، رییسان دانشکده های مختلف از جمله دانشکده ادبیات ، اساتید رشته های مختلف تحصیلی بخصوص اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم و دانشگاه بینگول، اعضای هیات علمی دانشگاهی ترکیه به ایران هستند.

وی گفت: آشنایی با پیشرفت های علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران و بررسی زمینه همکاری های علمی و دانشگاهی در عرصه های مختلف بین دانشگاههای شرق ترکیه و دانشگاههای ایران، بازدید از مراکز علمی و دانشگاهی همچنین اماکن تاریخی و فرهنگی کشورمان از اهداف اعزام این هیات به ایران است. هیات یادشده برای یک هفته میهمان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواهند بود.

پیری یادآور شد که دانشگاه آتاتورک ارزروم در سال 1957 در شهر ارزروم احداث شده است. این دانشگاه با 15 دانشکده، 6 انستیتو، 10 مرکز تحقیقات،150 لابراتور مجهز و 2 بیمارستان تحقیقاتی بزرگترین مرکز علمی شرق ترکیه و یکی از قطب های علمی این شکور به شمار می رود. تعداد دانشجویان این دانشگاه اعم از حضوری ( روزانه و شبانه)، نیمه حضوری و غیر حضوری تقریبا 100 هزار نفر بوده و نسبت استاد به دانشجو برای دانشجویان حضوری دانشگاه، 1 به 12 است. این دانشگاه از لحاظ امکانات رفاهی و خوابگاهی در بهترین سطح قرار دارد و تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه در حدود یکهزار و 800 نفر است. از میان تقریبا یکهزار دانشجوی ایرانی اغلب در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

بودجه سال 2014 دانشگاه آتاتورک 382 میلیون لیر تعیین شد. این دانشگاه در ردیف هفتم از نظر دریافت بودجه و رتبه سوم از لحاظ وسعت، امکانات و تعداد دانشجو در میان دانشگاه های ترکیه قراردارد.

خاورم/2011**1010
کد N485584