ادامه مذاکرات دولت پاکستان با رهبران مخالفان

رهبران معترضان پاکستان که به دنبال استعفای نخست‌وزیر هستند، امروز (جمعه) مذاکرات با دولت را ادامه داده و امید برای دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران این کشور را افزایش دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، چند روز پیش اعتراضات ضد دولتی در پاکستان به خشونت کشیده شد و هزاران تن تلاش کردند تا به خانه نواز شریف نخست وزیر این کشور حمله کنند.

با این حال طی امروز محل اعتراضات خلوت بود و به دلیل بارش باران‌های سیل آسا تنها چند صد تن دست به تجمع زدند.

عمران خان یکی از رهبران اصلی اعتراضات پس از چند هفته بن بست سیاسی همراه با طاهر القدری رهبر دیگر معترضان وارد مذاکره با مقامات دولت شدند تا به یک راه حل سیاسی دست پیدا کنند. این مذاکرات حول شش خواسته اصلی عمران خان شامل کناره گیری نخست وزیر، برگزاری انتخابات جدید و اصلاحات انتخاباتی است.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان به پارلمان این کشور گفت: ما در حال مذاکره با معترضان هستیم اما انگیزه‌های آنها برای همه آشکار شده است.

این در حالی است که عمران خان و طاهر القدری هیچ انعطافی نسبت به خواسته خود برای استعفای نواز شریف نشان نداده و مشخص نیست که چه نوع راه حلی همه طرفها را راضی می‌کند با این حال روز جمعه گمانه زنی‌های گسترده‌ای در اسلام آباد مطرح شد مبنی بر اینکه مخالفان ممکن است از تقاضای استعفای نواز شریف دست کشیده و با پایان دادن به اعتراضات ضد دولتی موافقت کنند.

با این حال احسان اقبال یکی از وزرای حزب حاکم با اشاره به تقاضای مربوط به استعفای نواز شریف گفت: دولت پاکستان پنج خواسته از مجموع شش خواسته معترضان را پذیرفته است و ششمین خواسته غیرقابل مذاکره و نامعقول است.

برخی از مقامات حزب حاکم ارتش پاکستان را متهم به تحریک کردن به ناآرامی به منظور متزلزل کردن دولت نواز شریف و اعمال کنترل بر وی کردند. با این حال ارتش پاکستان مسئله مداخله در امور غیر نظامی را رد کرده و گفته است بی طرف مانده و خواهان راه حل سیاسی است.

انتهای پیام

کد N485443