خسارت 5.5 میلیارد دلاری بحران سیاسی برپیکر نیمه جان اقتصاد پاکستان

ضربه اقتصادی

اسلام آباد– ایرنا– دولت پاکستان اعلام کرد: بحران سیاسی جاری در این کشور تاکنون حدود پنج و نیم میلیارد دلار خسارت بر پیکر اقتصاد نیمه جان آن وارد کرده است.

به گزارش ایرنا و به نقل از گزارشی که دولت در این زمینه ارائه کرده است، بخشی از این خسارت شامل سقوط بیش از چهار درصدی ارزش سهام در بازارهای بورس این کشور، کاهش ارزش پول ملی در مقابل ارزهای مطرح جهان و در نتیجه افزایش میزان بدهی های خارجی و تعلیق بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری در این کشور است.

در این گزارش، انگشت اتهام به سوی عمران خان و طاهرالقادری، رهبران دو حزب عمده مخالف دولت نشانه رفته است. رهبران مخالف نیز در مقابل، دولت را متهم می کنند.

این گزارش همچنین می افزاید: علاوه بر خسارات و ضربه های اقتصادی فراوان، بیش از سه هفته تجمع و تظاهرات ضددولتی در پایتخت باعث شده تا ضریب امنیت و ایمنی کشور در مقابل حملات تروریستی و دیگر تهدیدهای امنیتی کاهش یابد.

بر پایه این گزارش، به علت اشغال مسیرهای منتهی به وزارتخانه ها و ساختمان های دولتی از سوی مخالفان، تنها حدود 40 تا 45 درصد کارمندان دولت در اسلام آباد می توانند در محل کار خود حاضر شوند.

مدارس دولتی پایتخت که قرار بود با شروع سال تحصیلی جدید از روز 27 مرداد بازگشایی شود، همچنان تعطیل است. تظاهرات و تجمع های ضددولتی در پایتخت پاکستان که از روز 23 مرداد، همزمان با شصت و هشتمین سالروز استقلال این کشور آغاز شده، روزهای شنبه و دوشنبه هفته جاری به خشونت کشیده شد و براثر درگیری میان پلیس و معترضان دست کم سه نفر کشته و صدها نفر دیگر مجروح شدند.

این ناآرامی ها تاثیر بسیار قابل توجهی بر سیاست خارجی و مناسبات اقتصادی آن با برخی کشورها گذارده به گونه ای که لغو سفر قریب الوقوع و تاریخی ˈشی جین پینگˈ رییس جمهوری چین به اسلام آباد مهمترین آن محسوب می شود.

در جریان این سفر که قرار بود اواخر شهریور ماه جاری انجام شود، پکن و اسلام آباد قصد داشتند قراردادهای زیادی در زمینه همکاری های اقتصادی امضا کنند و به موجب آن، قرار بود بانک صادرات و واردات چین میلیاردها دلار در زمینه اجرای پروژه های تولید برق و انرژی در پاکستان و سایر پروژه های زیرساختی سرمایه گذاری کند.

همچنین سفر رییس جمهوری سریلانکا که قرار بود 31 مرداد انجام شود، بنا به توصیه دولت پاکستان به زمان دیگری موکول شد.

آساق*1*272**1723**1485**1586
کد N485280