پایان تور اروپایی ظریف/علاقه اروپا به بازار بزرگ ایران

محمدجواد ظریف,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

تور اروپایی وزیر خارجه به سه کشور اروپایی علاوه بر رایزنی های دیپلماتیک معمول منجر به ابراز خوش بینی وزیر خارجه نسبت به نتیجه مذاکرات هسته ای شد.

به گزارش خبرآنلاین، بلژیک، لوکزامبورگ و ایتالیا مقصد سه سفر اروپایی وزیر امور خارجه بود که در آن ظریف با «کاترین اشتون» مسئول فعلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا،«وان رومپوی» رئیس شورای اروپا و« فدریکا موگرینی» وزیر امور خارجه ایتالیا ورئیس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد.
این سفرها پس از موج سفر وزرای امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ایران در بهمن و اسفندماه گذشته 92 انجام شد. استقبال از سفر به ایران و متقابلا سفر مقامات جمهوری اسلامی به اروپا به مجموعه ای از منافع متقابل باز می گردد که در شرایط فعلی برای اروپای ها رسیدن به بازار بزرگ 75 میلیونی ایران از همه مهمتر است.

روابط دوجانبه ،گفت وگو درباره مسایل مهم منطقه و بین المللی، آخرین مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات منطقه به ویژه تحولات عراق و مقابله با گروه تروریستی داعش و نیز مساله هسته ای کشورمان از جمله موضوع های طرح شده از سوی مقامات ایران در سفر چهار روزه وزیر امور خارجه بود.در این سفرها وزیر امور خارجه با رییسان مجالس و مقاماتی دیگر از این کشورها دیدار کرد.
مهمترین دیداردر این سفرها را باید ملاقات با کاترین اشتون دانست که خوش بینی های ظریف برای رسیدن به توافق جامع خروجی آن بود.
سفر به ایتالیا و دیدار با موگرینی رئیس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیگر دیدار مهم ظریف بود که در آن وزیر خارجه در در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایتالیایی خود از او شنید که او امیدوار است مذاکرات هسته‌ای ایران «به یک توافق مثبت و در مدت زمان تعیین‌شده منتهی شود.» شخصیت موگرینی و دیدگاه های او درباره خاورمیانه و اسلام سیاسی از جمله پارامترهای موفقیت بیشتر اتحادیه اروپا برای ارتباط با ایران است. با این حال وزیر 40 ساله ایتالیایی مخالفینی هم در اتحادیه اروپا دارد.

در ساعاتی که ظریف در ایتالیا در حال رایزنی با موگرینی بود، در چارچوب مذاکرات هسته‌ای سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه با همتایان فرانسوی خود در گروه 1+5 در پاریس دیدار کردند.

پس از آن هم در حالی که وزیر امور خارجه بامداد پنجشنبه به تهران باز گشت، عراقچی و تخت روانچی به ژنو سوئیس رفتند تا با مذاکرات جدید دوجانبه ایران و آمریکا به سرپرستی سیدعباس عراقچی و وندی شرمن معاونان وزیران خارجه دو انجام شود.دیدار های که پشت درب های بسته انجام شده و خبری درباره آن منتشر نشده است. شاید همین دیدار ها است که موجب نگرانی زئیو الکین» رئیس کمیته امور خارجی پارلمان رژیم‌صهیونیستی شد و او نزدیکی منافع آمریکا و ایران را« نگران‌‌کننده» توصیف کرده است.

 

/212 27

کد N485175