حشمتیان مطرح کرد

نزدیک شدن خانه احزاب به برگزاری مجمع عمومی

خانه احزاب

قدرتعلی حشمتیان با بیان اینکه شورای مرکزی آخرین دوره خانه احزاب همچون گذشته جلسات خود را به صورت ماهیانه برگزار می‌کند، از تعیین شدن پنج نفر از این اعضا برای تعامل با احزاب اصول‌گرا، اصلاح‌طلب و مستقل خبر داد.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار داشت: حسین کاشفی رئیس خانه احزاب در دور پنجم، کنعانی مقدم از اعضای هیأت رئیسه، قدرتعلی حشمتیان رئیس کمیته نظارت بر انتخابات، مهدی علیخانی از اعضای هیأت رئیسه و ولایتی از بازرسین به عنوان اعضای این کمیته هستند.

وی خاطر نشان کرد: قرار شده است این کمیته با توجه به مصوبه جلسه روز چهارشنبه که در دفتر سرکار خانم طالقانی بر گزار شد و در آن پانزده نفر از اعضای شورای مرکزی حاضر بودند، تماس و ارتباط با دبیران کل احزاب اعم از اصولگرا ، اصلاح‌طلب و مستقل که پیگیر برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب هستند را دنبال کند.

رئیس کمیته نظارت بر انتخاب خانه احزاب در دور پنجم تعامل و همکاری با وزارت کشور به دور از بحث های سیاسی و طبق اساسنامه در جهت برگزاری مجمع عمومی جدید را از مأموریت های این کمیته خواند و اظهار کرد: وزیر کشور پیش از این موضوعی را مطرح کردند مبنی بر اینکه کمیته ای از دولت، مجلس و احزاب برای تعامل بیشتر دولت و مردم تشکیل شود.

وی افزود: در ارتباط با بحث قانون احزاب باید گفت سال گذشته تعدادی از دبیران کل احزاب و جمعیت و تشکل سیاسی توسط کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی به مجلس دعوت شدند. آقایان بادامچیان و رئوفیان به نمایندگی از اصولگرایان آقایان راه‌چمنی و صفاریان به نمایندگی از اصلاح‌طلبان و شخص من به نمایندگی از احزاب مستقل انتخاب شدیم و حدود 12 جلسه کاری با مجلس و دولت داشتیم.

حشمتیان خاطر نشان کرد: از آنجایی که به نظرات دوستان در مجلس توجهی نشد این‌بار مرکز مطالعات وزارت کشور 14 نفر از دبیران کل احزاب اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل اعم از آقای بادامچیان، کواکبیان، غفوری‌فرد، میرمحمدی، حشمتیان، بیادی، رئوفیان،‌حجت الاسلام مرتضوی، خانم راکعی،‌حق شناس،راه چمنی، صفاریان، ایرانی و ابوالحسنی را دعوت کردند و نُه جلسه کاری برگزار شد.

وی افزود: با توجه به قانون شوراهای سال 60 و طرحی که در مجلس مطرح است لایحه پیشنهادی برای تعامل با دولت و مجلس ارائه و مقرر شد ابتدا آقایان کواکبیان، مرتضوی،‌رئوفیان،حشمتیان،‌ابوالحسنی و خانم راکعی برای تعامل و دفاع از لایحه پیشنهادی با دولت و مجلس رایزنی و همکاری داشته باشند. اگرچه در نهایت سه نفر از این شش نفر یعنی آقایان کواکبیان، مرتضوی و رئوفیان پیگیر موضوع شدند.

وی در ادامه اظهار کرد: تقویت احزاب و تشکیل خانه احزاب موجب ایجاد تعامل بیشتر دولت و مردم می‌شود و کمیته ای که مدنظر وزیر محترم کشور است تقویت فعالیت خانه احزاب را منجر خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه کانون نمایندگان ادوار مجلس در ادامه گفت: تقویت احزاب می تواند نقش موثری برای جلوگیری از مفاسد اقتصادی و مشکلات موجود در جامعه که در سالهای گذشته دامنگیر مردم شده بود را به همراه داشته باشد. با توجه به این در دولت های نهم و دهم تنگ‌نظری‌هایی نسبت به فعالیت احزاب وجود داشت و دولت احزاب را کنار گذاشته بود اما با فرصتی که در دولت یازدهم به وجود آمده است، از نظرات احزاب استفاده می‌شود که نمونه آن تشکیل دو جلسه در وزارت کشور با حضور نمایندگان احزاب اصولگرا ، اصلاح‌طلب و مستقل بود .

حشمتیان همچنین با بیان اینکه امیدواریم لایحه احزاب با همکاری دولت و احزاب با حضور تمام جریان های سیاسی، تدوین شود و مجلس محترم نیز در این رابطه نیز سریعتر اقدام کند افزود: ان‌شاءالله خانه احزاب جایگاه واقعی خود را همچون گذشته حفظ کند و با تعامل دولت به ویژه وزارت کشور با حضور هر سه جریان اصلاح‌طلب ،‌اصولگرا و مستقل سریعتر راه اندازی شود و بتواند برای رفع مشکلات موجود در جامعه به دولتمردان کمک کند.

انتهای پیام

کد N485133