تصمیم دیرهنگام و توجیهی استرالیا برای مراقبت پزشکی از جوان ایرانی

ایران

کوالالامپور - ایرنا - استرالیا روز جمعه پس از قطع پای یک جوان 24 ساله ایرانی و مرگ مغزی وی در بازداشتگاه های غیربهداشتی این کشور در جزیره مانوس در پاپواگینه نو برای توجیه سیاست نادرست کانبرا به فکر ˈبررسی مراقبت های بهداشتیˈ از وی افتاد.

به گزارش ایرنا، پیش از این اعلام شده بود ˈحمید خزاییˈ جوان ایرانی به دلیل شرایط بد بهداشتی در بازداشتگاه های جزیره مانوس در پاپواگینه نو پس از عفونت ایجاد شده بدنبال جراحت پا دچار مرگ مغزی شده و برای درمان به ˈبریزینˈ استرالیا منتقل شده است.

ˈاسکات موریسونˈ وزیر مهاجرت استرالیا روز جمعه گفت که این جوان ایرانی در یک بیمارستان بریزبن تحت درمان قرار گرفته، اما وضعیت وی بسیار وخیم است.

به گزارش شبکه خبر آسیا، وی گفت که دستور بررسی درمان بالینی این جوان ایرانی را صادر کرده است. ˈاین جوان هنوز زنده است اما وضعیت او بسیار وخیم استˈ.

بیمارستانی که این ایرانی در حال حاضر در آنجا به سر می برد از خانواده وی خواسته است با انتخاب نماینده ای تصمیم گیری در مورد قطع تجهیزات پزشکی از وی را بر عهده گیرد.

صدها نفر از مردم سیدنی پس از منتشر شدن خبر مرگ مغزی این جوان ایرانی در تجمعی با روشن کردن شمع نسبت به کمبود مراقبت های پزشکی در بازداشتگاه پاپوآ گینه نو اعتراض کردند.

موریسون مدعی است مراقبت های پزشکی از حمید خزایی در بازداشتگاه جزیره مانوس انجام شده و اتهام بی توجهی به این جوان را رد کرد.

این در حالی است که بازداشتگاه های جزیره مانوس و شرایط بهداشتی پناهجویان از ماه فوریه سال جاری و پس از وقوع درگیری هایی در این بازداشتگاه مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت و تاکنون منتقدان زیادی شرایط این بازداشتگاه ها را مورد انتقاد قرار داده اند.

وزیر مهاجرت استرالیا در حالی از وضعیت بهداشتی این بازداشتگاه ها دفاع می کند که حتی آژانس پناهندگان سازمان ملل تاکید دارد اردوگاه های استرالیا در مانوس و نائورو نامناسب است و تاثیر بسیار عمیقی بر مردان، زنان و کودکانی دارد که در این اردگاه ها بسر می برند.

ˈایان رینتولگˈ رییس ائتلاف تلاش برای پناهجویان نیز گفته است بیماری و عفونت هایی در بین پناهجویان به دلیل توجه نداشتن کافی به مسائل بهداشتی در جزیره مانوس وجود دارد.

ˈرضا براتیˈ یک ایرانی 23 ساله نیز چهارم اسفند ماه سال گذشته به دلیل برخی تنش ها در یک اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس جان خود را از دست داد.

جزایر مانوس و نائورو در پاپوا گینه نو که پناهجویان در آن بسر می برند از مراکزی است که استرالیا در خارج از خاک این کشور برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک استرالیا تدارک دیده است.

وزارت امور خارجه ایران سال گذشته درپی کشته شدن یک پناهجوی ایرانی در این بازداشتگاه مراتب اعتراض و ناخشنودی دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل این ایرانی اعلام کرده بود.

ˈمحمدجواد ظریفˈ وزیر امور خارجه ایران پس از کشته شدن یک جوان ایرانی در یکی از این بازداشتگاه ها گفته بود: زندگی و جان ملت ایران برایمان مهم است و بررسی رفتارهای استرالیا در قبال پناهجویان در دستور کار قرار دارد.

آساق**1611
کد N485106